Stres, několik jednání a protelefonovaný víkend. Tolik úsilí stála mikulovského starostu Rostislava Koštiala snaha docílit požehnání Dietrichštejnů o výsadbu zeleně v místě zvaném Na Hradbách. Jednom z pozemků, které Dietrichštejnům společně se zámkem v Mikulově dříve patřily. Vyplatilo se. Felix Dietrichštejn starostovi přislíbil, že rodina dokumenty se souhlasem podepíše.

„V pondělí dopoledne mi pan Dietrichštejn telefonoval s tím, že bychom potřebné papíry měli mít do středy v poště. Byl velmi vstřícný. Dostál svého slova, že se rodina bude snažit městu pomáhat. I budoucí jednání vidím pozitivně. Jsme domluvení, že pokud bychom narazili na nějakou konkrétní aktivitu, opět se o tom budeme bavit,” podělil se o nejčerstvější informace Koštial.

Město potřebuje souhlas rodiny pro ministerstvo životního prostředí kvůli tomu, že na pozemky, které spravuje, podala Mercedes Dietrichštejn soudní žalobu a žádá jejich navrácení rodině. Týká se to například i míst, kde má vyrůst tenisový areál.

Jiné projekty žaloba podle Koštiala zatím neblokuje. „Pomalu se však blíží další plánovací období 2013 až 2020. Chceme žádat o dotační tituly, rádi bychom tedy měli všechno v pořádku. Pan Dietrichštejn řekl, že do republiky bude jezdit častěji, takže příležitostí k dořešení bude jistě dost,” nechal se slyšet starosta s tím, že o případném stažení žalob nepadlo ani slovo.

Šlechtická rodina chce zpátky zhruba dvě stě pozemků, o které přišly po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Poté, co neuspěli se žalobou na stát a Jihomoravský kraj, podali žalobu právě na město Mikulov.

O tom, zda se podaří radnici, tamnímu tenisovému oddílu a soukromému investorovi docílit souhlasu i na výstavbu tenisového areálu, je podle Koštiala předčasné mluvit.

„Jednání týkající se tohoto tématu stále běží. Nejsem schopný být konkrétnější. Jde o komplikovanou věc. Oficiálně jsem písemně asi před půl rokem požádal paní Mercedes, abychom i toto téma vyřešili,” uvedl starosta.

Jak přiznal, na posledním jednání nakousli i tuto otázku. „Pan Dietrichštejn řekl, že rodina zvažuje souhlas. Prověřoval si veřejný zájem stavby. Přesvědčoval jsem ho, že jde o neziskovou aktivitu. Tedy o areál pro sportovce, tenisty a děti,” prozradil Koštial, jenž neskrýval, že jednání byla z obou stran velmi otevřená.

Kdyby se pondělní úspěch zopakoval i v případě tenisových kurtů, nebyl by předseda mikulovského tenisového oddílu Milan Novák vůbec proti. „Stále čekáme na domluvu. Pokud dají Dietrichštejnové k výstavbě souhlas, budeme v ní pokračovat. Zatím však investor práce zastavil, čemuž rozumím. Byli bychom rádi, kdyby se stavba opět spustila,” řekl Novák.

Že jsou jednání nastartovaná poměrně dobře, si myslí i ředitel mikulovského regionálního muzea Petr Kubín. „Podle mě je nyní prostor najít rozumný kompromis nejen v rámci projektů týkajících se výstavby,” zamyslel se.