Případy sexuálního násilí na mužích jsou v regionu výjimečné. V minulosti se s velmi nepříjemnou zkušeností svěřil jeden z klientů azylového domu v Břeclavi. Za sedm let, co zařízení vede současná šéfka Veronika Heklová, šlo o jedinou známou událost.

DVA A PŮL ROKU VĚZENÍ

Heklová však připouští, že takových lidí u nich mohlo být více. „Otázkou jsou věci, které se nedozvíme. Jde o téma rovnající se velkému tabu. Pokud vůbec, pak se s tím člověk svěří po delší době. Za maximálně rok, který tady stráví, mezi námi není až takový vztah, aby o tom promluvili,“ tvrdí vedoucí Veronika Heklová.

Počet závažných sexuálních útoků a obtěžování, kterými se letos u soudu na Břeclavsku zabývali či stále zabývají tamní žalobci, se zastavil na šestnácti. V patnácti případech šlo o znásilnění, ve zbylém o sexuální nátlak. Ještě o patro výš – na Krajském soudu v Brně – letos řešili také případ dvaadvacetiletého mladíka z Břeclavska. Muž podle obžaloby kontaktoval přes sociální síť devět nezletilých chlapců a žádal po nich fotky jejich spodního prádla. Jednoho z nich ve sklepě znásilnil.

Hrozilo mu až dvanáct let vězení. Soud ho poslal za mříže na dva a půl roku a nařídil ochranné sexuální léčení. „Odvolání nebylo podáno žádnou ze stran, rozhodnutí bylo doručeno, a je tak pravomocné,“ řekla Novému životu mluvčí krajského soudu Eva Sigmundová.

Zatímco dosud poslední znásilnění mezi muži momentálně prověřují policisté, žalobci mají i po letech stále ještě v paměti soud s cizincem podezřelým ze zneužití zdravotně hendikepovaného. Soud ale cizince nakonec osvobodil.

Autor textu se mimo jiné spojil s ženou, která má několik nepříjemných zkušeností. S obtěžováním od cizího staršího muže se setkala ještě jako dívka. Nedávno pak musela skousnout slova party mladíků, jejichž hlasité výrazy byly podle ní už za hranou únosnosti. Ačkoliv redakce její jméno zná, vzhledem k citlivosti tématu ponechá ženinu identitu v anonymitě. „Přestože jsem se naštěstí nikdy nesetkala s ničím horším, i tak jsou některé okamžiky, které si člověk zapamatuje asi navždy. Obzvlášť, když je vám čtrnáct let,“ svěřuje se se svým příběhem.

Jak sexuální útok charakterizovat? Nastává tehdy, když jedna osoba zneužije své síly a sexuálním způsobem překročí osobní hranice druhého bez jeho svolení. Nejde jen o pohlavní styk či fyzické doteky, ale i psychickou formu nátlaku nebo například „jen“ lechtivé narážky nebo „okukování“.

Z průzkumu, který nechalo vypracovat Amnesty international, vyplývá, že mezi lidmi převládá většinou mylná představa o útočníkovi jako cizím člověku. Mnoho z dotázaných pak zastávalo názor, že v některých případech či situacích je žena za útok spoluzodpovědná. Nejčastějšími útočníky jsou muži mezi 18 a 34 lety.