Policisté si při kontrole pohybu osob v schengenském prostoru vytipovali chrysler s polskou registrační značkou. „Ve voze seděli tři muži, jedna žena ve věku dvacet pět až čtyřicet tři let a tři nezletilé děti ve věku od tří do šesti let, všichni státní příslušníci z Ruska,“ sdělil mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.

Policisté zkontrolovali čtyřicetiletého řidiče a zjistili, že má poskytnutou takzvanou doplňkovou ochranu, to znamená že je držitelem cestovního dokladu pro cizince a smí tak cestovat po celém světě. „Doklady však u sebe neměl, a tak se dopustil pouze přestupku, za který mu policisté udělili blokovou pokutu,“ vysvětlil Pittner.

Zbytek osádky tvořili žadatelé o mezinárodní ochranu. „Na území našeho státu se pohybovali neoprávněně, proto s nimi bylo zahájeno správní řízení ve věci vyhoštění z území České republiky. Budou umístěni do zařízení pro zajištění cizinců a podle mezinárodní smlouvy je čeká předání zpět do Polska,“ uvedl mluvčí brněnské cizinecké policie.

Další, co policisté při šetření případu prověřují, je skutečnost, zda se řidič nedopustil trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.