„Dohodli jsme se, že vyvoláme další jednání, aby provozovatelé navrhli, jakým způsobem tomuto jednání zamezit,“ sdělil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla, když zjistil, co se stalo.

Jak uvedl, jednou z možností je i rozvázání nájemní smlouvy. „Vážně nejsme schopní strpět ničení majetku, tím spíš městského,“ vyslal Neděla jasný vzkaz.

K částečnému zlepšení situace z mládežnickém klubu Přístav, který IQ Roma servis v Poštorné provozuje, došlo i díky článku v Břeclavském deníku. Návštěvníci knihovny si v něm stěžovali na hluk a obtěžování ze strany Romů.

Vedoucí pedagogického programu IQ Roma servisu Karolína Rejlková vysvětlila, že po stížnostech následovalo zavedení jasných pravidel. „Mám dojem, že je děti prověřovaly. Pak se stalo, že pomalovaly dům. Samozřejmě nás to trápí,“ uvedla.

Jak vysvětlila, incident vznikl chybou zatím málo zkušeného pedagoga. „Řešil konflikt na chodbě a uvnitř měl rozdělanou aktivitu. Nedokázal to ošetřit,“ prozradila Rejlková, jak děti využily situace a vyřádily se pod oknem klubu.

Mladí lidé, kteří s problémovými dětmi pracují, se podle Rejlkové snaží se svými svěřenci více bavit, jak žít bez zbytečných konfliktů. „Snažíme se být v pravidlech neústupní. Stejně tak ve vyžadování sankcí, které v případě jejich nedodržení následují,“ poznamenala.

Uvědomuje si, že městu s takovou může dojít trpělivost. „Nemůžeme si dovolit to připustit. Partnerem projektu je samotné město, které nám tuto budovu jako jedinou nabídlo,“ obává se Rejlková rizika vystěhování.

„Minulý týden jsem mluvil s kolegyněmi, kterých se to týká. Říkaly, že se situace trochu zlepšila a uvidí, jak dlouho to vydrží. Poslední zlepšení bylo krátkodobé. Po určitém čase se všechno vrátilo do zajetých kolejí. Jak říkaly, teď byl klid trochu déle. Děti už na chodbách tak neřvaly a nebylo slyšet ani tolik vulgarit,“ uvedl šéf břeclavské knihovny Marek Uhlíř.

O čmáranicích pod oknem mládežnického klubu se podle svých slov doslechl. „Chci věřit, že se situace zlepší. Je dobře, že někdo těmto dětem ukáže správnou cestu,“ vyjádřil Uhlíř svůj názor.

O mírném pokroku v chování dětí na chodbách mluví Markéta Uhlířová, která má fotoateliér ve stejném patře, kde se romská mládež čtyřikrát týdně schází. „Co se týče hluku, tak je to lepší. Je vidět, že se snaží děckám víc říkat, aby byly vevnitř. Ale devastování? Tam zlepšení nevidím. Na chodbě jsem měla pověšené fotky. Neustále je oškubávají, cedule jsou poškrtané, počmárané,“ vylíčila.