Krajský soud v Brně mladíka loni v říjnu poslal do vězení na devět let, olomoucký vrchní soud mu nyní uložil trest nižší. Státní zástupce se totiž odvolal pro nesrovnalosti v posouzení případu.

„Museli jsme poněkud upřesnit rozsudek Krajského soudu v Brně. Ten totiž nesprávně posoudil jednání obžalovaného, ovšem spíše po právnické stránce. Provinění jsme posoudili jako pokus vraždy na dvou osobách,“ vysvětlil mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Olomoucký vrchní soud pak musel přezkoumat ještě nesrovnalost ve výši trestu, který si mladík vyslechl u Krajského soudu v Brně. Ten mu totiž uložil devítiletý trest, ovšem zřejmě opomněl fakt, že mladík se činu dopustil v době, kdy byl podmínečně odsouzen za majetkovou trestnou činnost na patnáct měsíců.

„Mladistvému pachateli lze uložit trest od pěti do deseti let. Zákon ale říká, že součet trestů nesmí přesáhnout maximální možnou hranici – v tomto případě deset let. Když si přičteme těchto patnáct měsíců k devítiletému trestu, který vyměřil brněnský krajský soud, dostaneme se přes zákonnou hranici. Proto jsme pachateli snížili trest o tři měsíce na osm roků a sedm měsíců, aby celkový součet nepřesáhl deset let,“ popsal mluvčí.

Rozsudek je pravomocný. Potrestaný mladík nastoupí k výkonu trestu do věznice pro mladistvé, protože mu není ještě devatenáct let a je odsouzen jako mladistvý.