Obžalovaný se u soudu hájil tím, že konopí pěstoval jen pro vlastní potřeby. „Z rostlin jsem si vyráběl mastičky, trpím totiž již několik let atopickým ekzémem a konopí mi pomáhalo více než léčiva, která jsem dostal od doktora na předpis. Párkrát do měsíce, když jsem věděl, že nebudu řídit, jsem si pak na odreagování i zakouřil,” uvedl.

Státní zástupce ale pochyboval o tom, že by mladík dokázal více než sto větví konopí a tři stovky psychotropních lysohlávek spotřebovat sám. „Množství, které policisté našli, by nezvládl zkonzumovat, ani kdyby marihuanu kouřil celý život,” konstatoval Milan Richter.

Ilustrační foto
Vleklé spory o bazén utichají. Rozkmotření plavci dostali nový rozvrh

Soud ale nenašel žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že by Krátký s drogami obchodoval. „Usuzování například z velikosti sáčků, ve které obžalovaný marihuanu uchovával, na úmysl jí dále distribuovat, je pouhá spekulace,” vysvětlil své stanovisko předseda senátu Martin Vrbík.

Přestože Krátkému za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami hrozilo osm až dvanáct let vězení, soud ho nakonec poslal za mříže na čtyři a půl roku. „Sazba, kterou v těchto případech stanovuje zákon, je opravdu přísná. Vzali jsme proto v potaz doznání obžalovaného, jeho dosavadní bezúhonnost i skutečnost, že nebylo dokázáno, že by marihuanu a lysohlávky plánoval dále distribuovat. Přistoupili jsme proto k trestu pod spodní hranicí trestní sazby,” sdělil Vrbík.

Rozsudek je zatím nepravomocný. Obhajoba i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ

Draní peří v Hodonicích
Sejdou se na „dračkách“ a ochutnají metyju