Ten její odvolání v úterý schválil a nařídil soudu v Břeclavi, aby případ znovu projednal. Bývalá starostka údajně úmyslně podepsala nevýhodné smlouvy na pronájem obecních pozemků firmě stavějící a provozující sluneční elektrárny. „Smlouvy podepsala bez toho, aniž by je projednalo zastupitelstvo," stojí v obžalobě.

To ale Krutáková odmítá. „Již dříve jsem uvedla, že jsem předpisy neporušila a cítím se nevinná," bránila se u krajského soudu.

Žádný prospěch

Její obhájce David Rašovský upozornil senát soudu na to, že okresní soud nesprávně vyhodnotil důkazy a špatně vyložil zákon týkající se obcí. „Radní vypovídající u soudu potvrdili, že s nimi Krutáková tuto zakázku projednávala. Všechna rozhodnutí z rady zazněla na jednání zastupitelstva. Nikdo ze zastupitelů se k nim nevyjádřil. Z toho vyplývá, že tomu buď nevěnovali pozornost, nebo že neměli nic proti," sdělil soudu Rašovský.

Dále poukázal na to, že Krutáková neměla z pronájmu těchto pozemků žádný osobní prospěch. To Deníku Rovnost potvrdila také Zlata Maděřičová ředitelka Jihomoravské komunitní nadace zabývající se rozvojem regionu. „Bývalá starostka poskytla pozemky, na kterých dříve bylo smetiště. Pronajala je za nejvyšší cenu, jaká jí za ně byla nabídnuta," řekla Maděřičová.

Podle smlouvy majitel elektrárny obci platil ročně čtyři koruny za metr čtvereční. Současné vedení radnice v čele se starostou Markem Košutem je ale přesvědčeno, že cena se měla pohybovat mez šestnácti až dvaceti korunami za metr čtvereční. „Obecní pokladna tak přišla o částku přibližně osm až deset milionů korun," řekl Košut.

Po jednání se vyjádřil, že nechápe, jak mohl soud dát za pravdu obhájcům Krutákové a její odvolání schválit. „Je jasné, že se někde stala chyba, o tom jsem přesvědčený od samého začátku, co jsem přišel na radnici. Nikdo ale není schopen najít a potrestat viníka," postěžoval si starosta.

Senát krajského soudu v Brně se ale přiklonil k názoru obhájce a Krutákové. „Zcela se ztotožňujeme s obhajobou. Okresní soud v Břeclavi nevěnoval pozornost zákonům týkajících se obecní samosprávy. Zaměřil pozornost pouze na to, co u soudu vypovídali svědci," zdůvodnila zrušení původního rozsudku předsedkyně senátu Krajského soudu v Brně Markéta Jirsová.

Zamítla také žádost advokáta údajně poškozené obce. Rada Moravské Nové Vsi po Krutákové požadovala zaplacení osmimilionové škody.

V zájmu obce

Policie případ řeší od července roku 2012. Podnět policii k zahájení vyšetřování dal právě současný starosta Košut. „Žalobu jsem musel podat v zájmu obce. Není to nic osobního," komentoval před časem starosta.

Jiný názor na věc má ale Maděřičová. „Vnímám to jako vyřizování účtů. Kauzu vyvolali lidé, kteří mají zálibu v podávání žalob," myslí si ředitelka Jihomoravské komunitní nadace.

Krutáková ani její obhájce se k rozsudku ani k celému případu nechtěli vyjadřovat.

Případ na podzim opět projedná Okresní soud v Břeclavi. Pokud by bývalou starostku shledal vinou, hrozí jí až tříleté vězení.