Policisté zastavili auto s pěti lidmi u bývalého hraničního přechodu v Mikulově při schengenském pátrání. „Auto mělo rakouskou převozní registrační značku, která je platná pouze na území státu, který ji vydal, tedy v Rakousku. Navíc jel řidič s nerozsvícenými světly,“ vysvětlil důvod zastavení mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.

Přečtěte si: Policisté zhatili běžencům i druhý pokus. Neprošli

Jak dodal, z pěti lidí v autě byli dva muži, státní příslušníci Ruska s povolením pobytu v Rakousku. Kromě dalších dvou žen, které u sebe měly jen průkazku žadatele o azyl v Polsku, cestoval v autě i nezletilý chlapec.

Jeden z Rusů nabídl policistům peníze za to, že je pustí do Rakouska. Ti to ale odmítli a všechny převezli na policejní služebnu.

„Ženy byly z našeho území na tři roky vyhoštěny a spolu s nezletilým chlapcem jsou nyní v zařízení pro zajištění cizinců. Následně je předáme zpět do Polska,“ uvedl Pittner s tím, že Rusové jsou podezřelí z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a řidič navíc i z trestného činu podplácení.