K incidentu došlo v brzkých ranních hodinách na parkovišti u tamního kulturního domu, kde se konaly Svatovavřinecké hody. Důvodem sporu byly nevyřešené dluhy. Oba muži byli pod vlivem alkoholu. Už před krvavým incidentem se na zábavě poprali. Útočníkovi hrozí až dvacet let vězení.

Obžalovaný v osudný den vypil nadměrné množství alkoholu. „Měl jsem sedmičku rumu a tři až čtyři piva u kamaráda. Další piva a panáka jsem měl v hospodě, kde se konala zábava. Když začnu pít, nedokážu přestat. Propadnu tomu, ztratím zábranu a piji dál,“ sdělil předsedovi senátu Petru Jirsovi.

Ilustrační foto.
Útok nožem po hodech ve Velkých Němčicích? Pokus o vraždu, říká policie

S poškozeným se obžalovaný setkal nad ránem na hodové zábavě. „Začal na mě hulákat, strčil do mě a padly dvě tři rány na obou stranách. Řvali jsme se na sebe. Už dříve jsme spolu měli nějaké konflikty. Poté jsem přišel domů a v zrcadle jsem viděl svoji nateklou tvář. Vzal jsem si v kuchyni kratší nůž a chtěl jsem mu vzteky propíchat gumy u auta,“ přiznal obžalovaný.

Po cestě se potkal se svou obětí. „Opět na mě začal slovně útočit, poté pěstmi. Bránil jsem se a vytáhl jsem nůž z kapsy u bundy a začal s ním máchat. Nemířil jsem na specifická místa, myslel jsem, že se trefuji do ramena,“ vylíčil osudný okamžik útočník.

Rána do břicha

Po chvíli si začal uvědomovat, že je to vážné. „Slyšel jsem od něj, že jsem ho bodl. Ležel na zemi a hodně krvácel. Snažil jsem se mu držet ránu, ale nebylo poznat, kde přesně je ta díra. Poté přijela záchranka a policisté, kteří mi dali pouta. Byl jsem v šoku,“ vzpomínal obžalovaný.

Křižovatka na silnici mezi Mikulovem a Sedlecem na Břeclavsku. Na snímku nová autobusová točna.
Posměch i kritika: zastávka za miliony v Mikulově je pro autobusy riziková

Podle svědka incidentu Marka Klimuse měl útočník nůž v pravé ruce za zády. „Soused se s obžalovaným porval už předtím na zábavě kvůli nevyrovnaným finančním dluhům. Když jsme se vraceli domů, od zítky u kontejnerů se vynořil obžalovaný. Znovu na sebe začali se sousedem pořvávat a v tom obžalovaný namířil nůž do jeho břicha. Jirka začal omdlívat, levou rukou jsem mu držel ránu a pravou rukou jsem volal záchranku. Obžalovaný mu první pomoc neposkytl,“ uvedl svědek.

Podle soudního znalce byly rány čtrnácticentimetrovým nožem cílené. „O přežití poškozeného rozhodovaly minuty. Jednoznačně došlo k ohrožení života a způsobená zranění mohla mít fatální následky. Útočník mířil na oblast hlavy, krku a hrudníku,“ uvedl soudní znalec.

Dluhy a rozvod

Zraněný muž útok přežil. „Zřejmě na mě čekal. Vždycky chodím stejnou cestou domů ze zábavy. Dodnes mám bolesti v levém podpaží, ale jinak se cítím dobře,“ vypověděl poškozený.

Z místního archeologického muzea plánují v Dolních Věstonicích vytvořit Dům přírody. Unikátní výstavní prostory mají být i pod jezírkem. Vizualizace: Regionální muzeum Mikulov
Náročnější práce kvůli stáří budovy. Dům přírody Pálavy bude nakonec dražší

Otec dvou malých dětí přiznal, že na jeho zkratové jednání měla vliv rodinná situace. „Nasekal jsem dluhy zhruba půl milionu korun, sázel jsem na fotbal. Manželka se se mnou chtěla rozvést. Udělal jsem strašnou chybu a ohrozil jsem ho na životě,“ litoval obžalovaný.

Soudní líčení pokračuje ve středu odpoledne výpovědí soudní znalkyně z oboru psychiatrie.