Ti si vytipovali ke kontrole vůz s rakouskou poznávací značkou. „Řidič uvedl, že neveze žádné zboží, pouze své osobní věci. Při kontrole však služební pes na vyhledávání drog označil nejdříve zavazadlový prostor auta a pak dvě igelitové tašky s obsahem sušené rostlinné látky," uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Narkotest byl následně pozitivní právě na marihuanu.

Celníci předali případ policii s návrhem na zahájení trestního stíhání. „V případě prokázání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí pachateli trest ve vězení na dva až deset let," přidala Temňáková.

Převažeče odhalili v sobotu. Celní správa posílila kontroly na silnicích v blízkosti hraničních přechodů se zvýšenou nelegální migrací osob hlavně z Blízkého východu. Hlídky se zaměřují především na nelegální převoz zboží zatíženého spotřební daní, drog či zbraní.

Kromě řidiče převážejícího marihuanu zadrželi celníci o víkendu na bývalém hraničním přechodu Hatě na Znojemsku trojici mužů, kteří cestovali z Rakouska v autě značky volkswagen. „Dva z nich neměli žádné osobní doklady a řidič měl pouze povolení k pobytu v Rakousku. Pravděpodobně se jednalo o Syřany," přiznala mluvčí.

Hlídka přivolala na pomoc polici, která si poté případ převzala.

MICHAL HRABAL