Je bez příbuzných. Měl dluhy, a tak obcházel vesnice a snažil se získat práci. Bezúspěšně. Navíc mu prý někdo ukradl spací pytel a peněženku. Svou situaci viděl jako bezvýchodnou, proto si chtěl v neděli poblíž Kobylí vzít život. Nakonec nesebral dostatek odvahy a skončil v rukou policistů.

„V neděli v dopoledních hodinách zastavila hlídka cizinecké policie za obcí Kobylí směrem na Terezín u odbočky na Brumovice stříbrný Opel. Řidič policistům oznámil, že na mostku na silnici do Brumovic viděl k zábradlí přivázaného muže s provazem kolem krku. Jevil se mu prý jako mrtvý,“ popsal nedělní drama mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

Policejní hlídka našla na mostku přes říčku Trkmanku muže, který ležel za zábradlím. Na krku měl uvázanou smyčku z bílého provazu a jeho druhý konec uvázaný k betonovému sloupku mostu. Tam strážci zákona našli dopis na rozloučenou.

Muž byl po příjezdu policistů naživu. Řekl jim, že je v bezvýchodné životní situaci a chce skončit se životem. Policistům se ho naštěstí podařilo přemluvit, aby se sám odvázal. Muž nenašel k zoufalému činu odvahu. Myslel, že usne a ve spánku přepadne přes okraj.

„Lidi vedou k sebevraždám různé důvody. Ať je to zhrzená láska, životní tragédie, horší zdravotní stav, někdy je to i nešťastná náhoda,“ poznamenal náměstek břeclavského policejního ředitele Jan Cupal.

Rozhodně podle něj neplatí, že by na podzim vzhledem k pošmournému počasí či blížícím se svátkům přibývalo sebevražd. Proti tomuto úsudku hovoří i čísla z policejních statistik. „Loni jsme za první čtvrtletí řešili šest případů sebevražd, za druhé jedenáct, za třetí deset a za čtvrté devět,“ uvedl Cupal. Z tohoto počtu si osmnáct lidí život opravdu vzalo a polovina případů skončila ve stádiu pokusu o sebevraždu.

Je převážně na přivolaných policistech, aby zoufalci rozmluvili jeho úmysl skoncovat se životem. Domluva s člověkem, který například vyhrožuje skokem ze střechy domu, nebo práce při demonstracích přísluší specialistovi – policejnímu vyjednavači.

A co vlastně lidi nejčastěji vede k sebevraždě? Podle psychiatričky Dity Šteflové, která má ordinaci v Břeclavi, to bývá dlouhodobá závažná nemoc, v dnešní době také existenční starosti, ztráta zaměstnání, eventuálně partnerské neshody. „Často je to kombinace všeho,“ říká Šteflová.

Dokonané sebevraždy nejsou v její praxi tak běžné. „Spíš se o tom člověk zmíní, pak jsou to sebevražedné pokusy demonstrativního charakteru ve stylu volání o pomoc. S klienty to rozebíráme. Pokud už je člověk více depresivní a řekne přímo v ordinaci, že je připravený spáchat sebevraždu, pak je na místě hospitalizace v psychiatrickém lůžkovém zařízení. Za těchto okolností i nedobrovolná,“ poukázala lékařka.