Přímo při činu přichytili dálniční policisté dvaačtyřicetiletého muže z Břeclavska. Na dálnici D2 blízko Podivína nakládal do své dodávky svodidla. Kradl. A ne poprvé. Kriminalisté zjistili, že muž využil oprav na dálnici a postupně si odvezl celkem dvaatřicet tun tohoto pozinkovaného plechu.

„Ke konci minulého týdne jsme přijali oznámení, že na dálnici někdo krade svodidla. A to v místě, kde se opravuje a kde stavební firma v úseku několika kilometrů svodidla vyměňuje," potvrdila ve středu Břeclavskému deníku informaci břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Hlídka, která zloděje na místě zadržela, našla v jeho autě naložených deset kusů nových svodidel v hodnotě přesahující dvaadvacet tisíc korun. Po dalším vyšetřování kriminalisté zjistili, že muž v kovošrotu prodal takové množství bezpečnostních zařízení, že dosáhlo až na částku statisíců korun.

Policistům se vyplatila spolupráce s kolegy z jiných okresů. Například z Hodonínska. „Tamní policisté vypátrali, že se podezřelý muž opravdu činil. Svodidla vozil do jednoho z kovošrotů v Hodoníně. Ve výkupně za ně dostal celkem asi sto padesát tisíc korun," uvedla Haraštová.

Škoda, která vznikla firmě provádějící na dálnici opravy, je však daleko vyšší, podle mluvčí dokonce půl milionu. Asi polovina ukradených svodidel byla nových, v případě té druhé šlo o demontované kusy.

Již obviněnému muži hrozí dva až osm let vězení. Že by se něco podobného stalo na silnicích nižších tříd, ve středu odmítal vedoucí břeclavské oblasti Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík. „O ničem takovém nevím. Pokud svodidla u silnic měníme, tak nejdříve odvezeme ta stará, a až potom přivezeme a namontujeme nová," popsal postup silničářů v okrese.

Svodidel podle Hádlíka na silnicích v regionu přibývá. Naposledy je instalovali na silnici druhé třídy v obou směrech u Velkých Němčic.

A v jaké fázi jsou opravy dálnice D2 na Břeclavsku?

Vedoucí střediska správy a údržby dálnic v Podivíně František Čačík má pro řidiče dobrou zprávu. „Šestikilometrový úsek od osmačtyřicátého po dvaačtyřicátý kilometr ve směru na Brno bude průjezdný ještě v tomto týdnu," nechal se slyšet ve středu.

Stavebníci začali s opravami tamního úseku v září. Dokončují také opravy na mostech u Lanžhota. „Ty by měly být hotové do osmého prosince," informovala Břeclavský deník mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.