Osudný den v období mezi svátky se oba manželé vydali ráno obstarat zvířata, která na statku chovali. Už tam mezi nimi ale začínaly rozepře, muž měl obžalovanou současně postrčit tak, až upadla. Ta se následně vydala do obchodu, odkud se vrátila podnapilá. „Otevřela jsem si doma rum, který jsem vypila ještě než se událost stala, pak jsem vařila oběd. Za tu dobu jsem vypila asi půl litru alkoholu, k tomu ještě dvě piva. Jediné, co si pak vybavuji je, jak v ruce držím nůž a na jeho špičce je krev,“ přečetl soudce Michal Zámečník výpověď obžalované. Tu k soudu přivedla eskorta, sama však k tomu, co řekla těsně po konfliktu, odmítla přidat další podrobnosti.

Dvojnásobná vražda, vražda a sebevražda. Dvě mrtvé ženy a dva muži. Závěr letošního roku byl na jihu Moravy mimořádně tragický. Ilustrační foto
Na Břeclavsku tekla krev. Žena bodla manžela, hrozí ji až 18 let

Během desetiletého manželství měla žena problém nejen s alkoholem, ale do roku 2018 také s tvrdými drogami. Přiznala, že kromě marihuany užívala pravidelně i pervitin. „Na psychiatrii jsem nikdy nebyla hospitalizovaná, pak jsem ale pila skoro denně, hlavně vodku a pivo. Pořád v mezích zvládání domácnosti, hodně jsem se opila třeba jednou měsíčně,“ četl dále soudce Zámečník. Začátkem loňského listopadu skončila obžalovaná žena v nemocnici poté, co se v okolí Brněnské přehrady pokusila oběsit.

Do Kostic na Břeclavsku se s manželem přestěhovali jen několik měsíců před nešťastným incidentem. Důvodem častých hádek se ale později stalo množství práce, které bylo třeba na statku udělat. „Manželství bylo složité, součástí byly hádky i napadení, jednou jsem skončil s klíči v uchu nebo tržnou ranou na kotníku. Po tom pokusu o sebevraždu jsem asi víc tlačil na to, aby s námi byla žena doma a nepila, ale teď už vím, že jsem jí měl spíš dát volnost,“ zamýšlel se u soudu manžel obžalované.

Rána do srdce

Zranění poškozeného zprvu nevypadalo příliš závažně, devětatřicetiletá žena jej bodla přes tričko, mikinu a bundu. Teprve později se ve svatoanenské nemocnici ukázalo, že utrpěl zhruba pět centimetrů hlubokou ránu do hrudníku, ztrátu téměř litru krve a závažné poranění srdce. Napadený muž rovněž uvedl, že se nejdříve necítil nijak špatně, za několik okamžiků už ale postupně ztrácel vědomí. „Provedeným zákrokem došlo k zacelení poranění srdce, pooperační průběh byl bez komplikací, hojení trvalo zhruba tři měsíce s mnoha fyzickými omezeními,“ napsal ve znaleckém posudku soudní znalec Jan Krajza.

Jedním ze svědků, kteří v případu pokusu o vraždu vypovídali, byla matka poškozeného. Ta se vyjádřila pouze k soužití, jaké spolu manželé po dobu svého vztahu vedli. „Problémy se objevovaly, když byla opilá. Občas začala být agresivní, rozhazovala věci nebo rozbila dveře. Jakmile vystřízlivěla, dostala se do stavu lítosti a slibovala, že se svým stavem začne něco dělat. Nikdy se tak nestalo. Občas říkala, že ho zabije, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, každý to tak někdy plácne,“ přečetl soudce Michal Zámečník svědeckou výpověď.

Během čtvrtečního dne policisté odhalili celkem 247 osob, které se nelegálně pokusily překročit státní hranici.
Kontroly na hranicích se Slovenskem: nejrušněji bylo v Lanžhotě, podívejte se

Alkohol, dřívější užívání drog, psychické problémy a hádky tak v prosinci zřejmě vedly k takřka nejhoršímu vyústění. Protože obhajoba obžalované trvala na osobním výslechu svědka a soudního znalce, odročil Krajský soud v Brně hlavní líčení na úterý 15. listopadu. Poté by měly zaznít závěrečné řeči a rozsudek. V případě prokázání viny může obžalovaná žena skončit za mřížemi až na osmnáct let. Nyní je ve vazbě.