Že lze ukrást strom jen pomocí sekery nebo pily? Kdeže. Ve Valticích zloději odvezli dvacet vzrostlých ovocných stromů, z nichž některé předtím vyrvali ze země i s kořeny.

Případ se stal na konci února a po vinících policisté dodnes pátrají. V posledních měsících však o sobě zloději dřeva dávají vědět čím dál častěji. Podle policistů a zástupců dřevařských firem se počet krádeží v břeclavském regionu zvýšil několikanásobně. Na některých místech mizí celé kubíky, škody jsou v desítkách tisíc korun.

„Za poslední rok narostly krádeže opravdu neuvěřitelně," potvrdil informaci Břeclavskému deníku například Lukáš Dora, majitel jedné z dřevařských společností působících na Břeclavsku.

Jedním z důvodů může být vytápění dřevem domácnosti nebo snaha jej prodat dalším lidem. „Nejdražší je vytápění elektřinou, ale i ve srovnání s plynem je úspora asi čtvrtinová," říkal Dora. A odhadoval. Když zloděj pro vlastní potřebu ukradne kubík dřeva, může mu vydržet zhruba na měsíc. Za zimu podle něj lidé v rodinných domech o velikosti 3+1 pak protopí kubíků asi osm.

„Kvůli zlodějům je nemyslitelné, aby zpracované dřevo zůstalo na místě bez dozoru třeba jen 24 hodin. Je potřeba všechno ihned odvézt. I když pracujete třeba do šesti, lidé přijedou večer," pokračuje podnikatel.

Na zmar podle něj přichází i značky, které lesníci na dřevo dělají sprejerem. Barvou přejedou horní vrstvu, aby věděli, zda některé kusy mizí. Zloději ji však odloží a berou dřevo bez označení. Mezi třiceti kubíky je pak jeden chybějící těžko poznatelný.

Kromě krádeže ve Valticích si letos zloději přilepšili také v Tvrdonicích, Dolních Dunajovicích, Morkůvkách, mezi Dobrým Polem a Novým Přerovem nebo Bořeticemi.

„Vypátrat viníky je ale komplikované, protože poškození zjistí krádež s větším časovým odstupem. Jednou se nám ale podařilo zadržet zloděje přímo při nakládání dřeva, nešlo ale o příliš velké množství," uvedla mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.

Zbyněk Boublík z Lesů České republiky tvrdí, že jim zloději ročně ukradnou až sto kubíků dřeva. „Během topné sezóny se riziko i počet krádeží mírně zvyšuje," uvedl Boublík.

Obecně podle něj platí, že k nejčastějším místům, na nichž ke krádežím dochází, patří ty v blízkosti velkých měst, chatových oblasti a regionů s vyšší nezaměstnaností. Také on potvrzuje, že dřevo je potřeba co nejrychleji odvézt. Mezi řadou dalších bezpečnostních opatření jsou třeba závory bránící projetí aut.