Brutální, agresivní a bezohledné chování vůči poškozenému, bohatá násilná trestní minulost a jednání obžalovaných u hlavního líčení. To všechno mělo podle soudce Okresního soudu v Břeclavi Pavla Beránka vliv na výši trestu pro romské výtržníky z Břeclavi, kteří v září loňského roku bezdůvodně zmlátili devětadvacetiletého mladíka před tamním Kulturním domem Delta. Soud uložil v případu hned čtyři nepodmíněné tresty. A to deset, osm, čtyři a tři roky.

„Sazba, kterou byli mladíci ohrožení, byla mezi třemi až deseti lety. Dva nejvyšší tresty jsem uložil za brutální jednání útočníků s přihlédnutím k jejich trestní minulosti. Jeden z nich dokonce už dříve ve vězení byl.Vliv na moje rozhodnutí mělo i chování obžalovaných u soudu.Víceméně neprojevili žádnou lítost. Navíc na mě působili tak, že je jim vše jedno, nebo že jsou na svůj čin snad i pyšní,“ odůvodnil Beránek.

Zbývající dva tresty podle jeho slov souvisely s incidentem, který napadení Břeclavana předcházel. V baru na náměstí zaútočili výtržníci na vietnamskou obsluhu a poničili zařízení.

Svou roli v případu podle soudce sehrál i alkohol. „Mladíci však nebyli těžce podnapilí. Moc dobře věděli, co dělají,“ řekl s tím, že skupina účastnící se výtržností potažmo i brutálního útoku byla širší. „Do faktického jednání, které má soud prokázané, se zapojili jen čtyři. Ostatní buď přihlíželi, nebo pokřikovali,“ popsal Beránek.

Takto se žít nedá

Jak podotkl, výše trestů pro násilníky má být do budoucna i jakousi výstrahou. „Situace v Břeclavi ve večerních a nočních hodinách v posledních letech není vůbec dobrá. Člověk aby se pomalu bál chodit v ulicích. Takto se zkrátka žít nedá,“ nechal se slyšet soudce.

Jako zadostiučinění však napadený Břeclavan, který si nepřeje z pochopitelných důvodů zveřejnit své jméno, výši obou trestů nevnímá.

„Dodnes mám velké zdravotní problémy a mít je budu celý život. Neustále jsem doma a chodím po doktorech, kteří nevědí, co se mnou dělat. Je pěkné, že dostali osm a deset let, ale pro mě to nic neznamená. Za pár let je pustí a oni se budou chovat stejně,“ krčil rameny bezradně devětadvacetiletý muž, jenž zvažuje žádost o odškodnění.

„Nevěděl jsem, že se v úterý přelíčení konalo. Zjistil jsem to až z facebooku. Nikdo mi neposlal předvolání. Poradím se s právníkem o dalších krocích a budu žádat o odškodnění,“ rozčiloval se.

Výše všech čtyř trestů se státní zástupkyni Petře Balajové zdá přiměřená. „S tresty spokojená jsem. Obžalovaní však podali odvolání, tak uvidíme, jak se k této věci postaví Krajský soud v Brně,“ nahlíží do budoucnosti zástupkyně.

Od agresivního činu, kdy romští mladíci nejprve shodili ze schodů a potom brutálně zkopali nic netušícího muže, se distancoval i IQ Roma servis a další břeclavští Romové. „Nevím, jak to u soudu vypadalo. V každém případě jsme útok okamžitě odsoudili. Každý z nás odpovídá a ručí za své jednání a činy sám,“ řekla sociální pracovnice IQ Roma servisu Alena Gronzíková.

ČTĚTE: Brutální útok: osm a deset let