Když vešel vstupními dveřmi hotelu, nikoho zřejmě nenapadlo, že bude svědkem scény vystřižené jako z akčního filmu. Rozlícený muž vytasil lovecký nůž a začal s ním šermovat. Záchranou byl pro personál a návštěvníky až zásah strážníků.

„Hlídka v hotelu Terezka zadržela pachatele s nožem s čepelí o délce pětatřiceti centimetrů, který mu odebrala. Pro podezření z trestného činu převzali muže k dalšímu šetření státní policisté,“ popisoval zásah pro Radnici velitel břeclavských městských policistů Zdeněk Herman.

V nemocnici ničil vše, co mu stálo v cestě

Scénka s běsnícím mužem v hotelu nebyla pro strážníky zdaleka jediným případem za letošní zimu, kdy nasazovali životy. Drama se například odehrálo na začátku ledna v břeclavské nemocnici.

„Přivolaní strážníci uviděli muže, který demoloval vše, co mu stálo v cestě. Nakonec zaútočil i na strážníky, ti jej proto zneškodnili chvaty a nasadili mu pouta. Přivolaná státní policie ho převezla do zdravotnického zařízení v Kroměříži,“ upřesnil průběh dalšího zásahu Herman.

Pokleslá nálada a velké množství alkoholu. Právě taková kombinace je podle velitele Městské policie Mikulov Jiřího Hamerníka spouštěčem agresivního chování. Ví, o čem mluví. Pod Pálavou uklidňují opilé výtržníky prakticky denně.

„Naposledy jsme tu měli případ mladíka, který obtěžoval obsluhu kavárny. Měl nějaké sexuální narážky, samozřejmě v tom hrál roli alkohol. Běžně řešíme i případy mladých opilců, kteří dělají nepořádek,“ potvrdil.

Od ledna mají městští policisté právě proti těmto lidem novou zbraň. Díky novele zákona o obecní policii mohou i strážníci vozit podnapilce na záchytku. Poloha Mikulova to ale agresorům ulehčuje.

Do nejbližší záchytné stanice to je totiž bezmála čtyřicet kilometrů. „Je to zhruba stejně jak do Brna, tak do Kroměříže. Hlavně z tohoto důvodu tuto novou pravomoc příliš moc nevyužíváme. Řešíme to jinými způsoby,“ podotkl Hamerník.

Opilec si vyšlápl na pracovnici úřadu

Své problémy s násilníky, kteří se posilní větším množstvím alkoholu a ohrožují okolí, mají i ve Vranovicích. V obci se zhruba dvěma tisícovkami obyvatel nejsou navíc tyto případy ničím výjimečným.

Před časem zde zaútočil muž na pracovnici obecního úřadu. „Naštěstí jen verbálně. Ale byl značně podnapilý. U tohoto dotyčného to není první případ. Už jsem kvůli němu změnil i chod úřadu, aby zde nikdo nezůstával sám,“ vysvětlil starosta Vranovic Jan Helikar.

Vranovice, podobně jako některé další vesnice na Břeclavsku, nemají obecní policii. Podle Helikara tak na příjezd policie čekají Vranovičtí mnohdy i desítky minut. „V některých případech je to určitě nedostatečné. Někdy si musíme pomoci sami,“ posteskl si.