Dvanáct minut. Tak krátký čas stačil posádce břeclavského vozu rychlé lékařské služby, než dorazila v neděli krátce po sedmé hodině večer k Podivínu. Ženu, kterou srazilo osobní auto, už však lékař zachránit nedokázal.
„Žena ležela čtyři metry pod srázem. Byla v bezvědomí. Lékař pokračoval v resuscitaci, o kterou se už snažil přímý svědek nehody. Zranění ale byla natolik rozsáhlá, že se ukázala jako neslučitelná se životem,“ popsala marnou snahu záchranářů mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.


Sedmašedesátiletá Jana P. z Podivína šla spolu s dalším chodcem po pravé straně silnice z Lednice do domovského města. Oba vedli jízdní kolo. Hyundai Lantra s tmavomodrou metalízou je dohnal na rovině před ostrou zatáčkou, necelý kilometr před Podivínem. Do nic netušící ženy narazil pravým předním nárazníkem a odhodil ji do příkopu. Druhý chodec vyvázl bez zranění. Řidič z místa neštěstí ujel.


„Ujet od nehody, to je neomluvitelné. Loni jsme měli dva takové případy – silvestrovskou nehodu u Velkých Bílovic a později u Valtic. O zmatkování to většinou není, roli spíš hrají jiné důvody,“ naznačil šéf břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach, že ve hře mohl být například alkohol nebo chybějící řidičský průkaz.


Dopravní policisté předali případ hned na místě kriminalistům. Ti se okamžitě pustili do hledání uprchlého řidiče. „Víme, že jel od Lednice v Hyundai Lantra tmavomodré metalízy. Nyní zjišťujeme, jestli někdo něco neviděl. Nejsou-li další svědci,“ informoval včera vedoucí břeclavské kriminální policie Bohumil Gál.


„Všichni v Podivíně ví, že ta silnice je nebezpečná. Povídá se, že schválně zastavili a vedli kola pěšky, aby je v ostré zatáčce někdo nesrazil. Je to tragédie, hlavně pro její rodinu,“ komentoval neštěstí starosta města Stanislav Machovský.


„Nehoda se stala na neosvětleném úseku silnice, což zřejmě sehrálo roli,“ myslí si Radka Gajdová z Okresního ředitelství policie v Břeclavi
Podle Macha není silnice z Lednice do Podivína pro chodce a cyklisty opravdu ideální. Je totiž velmi úzká. „Pohyb na úzkých silnicích je nebezpečný jak pro cyklisty, tak pro pěší. Když se například potká chodec se dvěma auty zároveň, může nastat problém. Jestli hrála šířka silnice roli i v tomto případě, to určí až vyšetřování,“ nechtěl dělat závěry.
Jak dodal, v loňském roce zemřelo na silnicích Břeclavska sedmadvacet osob. Třináct z nich, tedy téměř polovina, byli cyklisté a chodci.