Jak jsme se to dozvěděli, trvalo to je pár minut a byli jsme venku, popisovaly dnes před polednem desítky pracovníků břeclavského finančního úřadu náhlý úprk z budovy, kde měla vybuchnout údajná nálož.

Situace, se kterou se každoročně setká kvůli rozmaru žáků nejedna základní či střední škola, tak postihla i berní úřad v Břeclavi. A to s obdobným výsledkem: žádnou bombu policie nenašla.

„Už když jsem to hlášení uslyšela, tak mi bylo jasné, že to udělal nějaký vtipálek. Skutečně mě nenapadlo, že by do budovy někdo tu bombu dal,“ svěřila se jedna z úřednic Vlastimila Zgarbová, která podobně jako řada jejích kolegyň čekala na to, až bude moci opět usednout do kanceláře.
Čtrnáct policistů, hasičské auto i psovod se psem, který umí vyčenichat nálož, manévrovali v areálu finančního úřadu více než dvě hodiny. Bezvýsledně. Na osm desítek úředníků se tak mohlo vrátit do zaměstnání.

„Ten, kdo nám zavolal, vlastně šíří poplašnou zprávu,“ vysvětloval Milan Janůvka z okresního policejního ředitelství v Břeclavi. Podle něj ale není velká pravděpodobnost, že by policie pachatele dopadla.

„Samozřejmě takových případů se řeší hodně. Někdy pachatele chytíme, jindy už zase úspěšní nejsme. Pochopitelně bude záležet, jaké informace se nám podaří nashromáždit,“ podotkl.

Policie má prozatím v rukou jedinou zaručenou informaci, a sice to, že anonym byl podle hlasu muž. S velkou pomocí při honu na šiřitele poplašné zprávy nebude moci počítat pravděpodobně na samotném finančním úřadě.

Jeho ředitel Milan Čech přiznává, že se s takovým případem ještě nesetkal a nemá ponětí, kdo by za anonymním hlášením mohl stát.
„Uvažovali jsme, kdo by to mohl být, ale na nic konkrétního jsme nepřišli. Je to složité. Nicméně, co si budeme nalhávat, finanční úřad není moc populární instituce,“ uvedl Čech.

Jak říká, úřad bude škodu, kterou odhaduje na několik desítek tisíc korun, od autora „bombového“ telefonátu bezpodmínečně vyžadovat.
Na Břeclavsku se nejedná o první případ, kdy v berním úřadě pátral psovod se cvičeným psem, jenž má v popisu práce hledat výbušniny. Před třemi lety totiž došlo ke kuriozitě v prostorách finančního úřadu v Hustopečích.

Tam utrousil poněkud nešťastnou poznámku někdejší starosta Divák Oldřich Gracl. Jeho stížnost si jeden ze zaměstnanců vyložil po svém a zavolal policii.