Když v létě osmaosmdesátiletá Bohumila Hřebačková z Moravské Nové Vsi vzpomínala, těžko mohla vědět, jaký význam budou její slova mít o několik měsíců později.

„Na nářadí jsme si museli dávat pozor už kdysi. Jakmile člověk někde nechal tranďák, zase ho bez problému našel. Když ale někde zapomněl šikovnou motyku nebo hrábě, hned to bylo pryč," říkala Hřebačková.

Na Břeclavsku se od loňského září množí krádeže pracovního nářadí. Škody jsou statisícové. Od nového roku policie vyšetřuje už dvanáct případů, jejichž celková škoda jde do statisíců korun. Poslední zveřejnili v pátek, kdy z garáže stavební firmy v Břeclavi někdo vzal bourací kladivo, brusku, pily i vrtačku. Škoda přesáhla čtyřiačtyřicet ti­síc.

Při nynějších krádežích však už nejde o praktičnost a užitečnost pracovních nástrojů. Rozhodující je pro zloděje jejich cena. Čím dražší, tím lepší. „Nejčastěji mizí elektrické nářadí jako vrtačky, motorové pily, brusky či zahradnické náčiní jako křovinořezy a sekačky. Vzniklá škoda se u jednotlivých případů v průměru pohybuje kolem dvaceti až třiceti tisíc," sdělila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Mizí z aut a chatek

U některých krádeží mají policisté důvodné podezření, že jde o stejného pachatele či skupinu nenechavců. Krádeže se totiž většinou odehrají na jednom místě, časově spolu souvisí a totožný je i způsob vloupání. V takových případech celková škoda šplhá k sedmdesáti až devadesáti tisícům korun.

„Od září policie eviduje kolem čtyřiceti takových krádeží. Od začátku roku jich už bylo dvanáct. Čtyři z celkového počtu jsou objasněné, další šetříme. V zimním období je jich více, protože se pachatelé soustředí na opuštěné chaty a zahradní kolonie. Stejně tak loupí ve stavebních kontejnerech, sklepních kójích či zaparkovaných autech," přiblížila Haraštová.

Ke krádežím dochází po celém Břeclavsku. Na začátku ledna například stále neznámý zloděj navštívil dílnu u poštorenské základní školy, z níž vzal elektrické vrtačky i tavnou pistoli. Za dva měsíce změnilo nářadí majitele také u břeclavského nádraží, v Milovicích, Pasohlávkách ci Mikulově, kde se zloději neštítili okrást restaurátory tamní synagogy.

„Firma nám krádež ještě nehlásila, ale mrzí mě to. Práce na opravě synagogy ztráta tesařského náčiní nijak nezpozdí, firma je navíc vázaná termínem. Před podobnými činy bude zjevně potřeba objekt pořádně zabezpečit," posteskl si Jan Kindermann z Federace židovských obcí, která opravu synagogy řeší.

Brněnské restaurátorské firmě Archatt, jež se podílela i na opravách zámků v Lednici a Valticích, na začátku týdne vznikla čtyřicetitisícová škoda. Kromě tesařského náčiní ze synagogy zmizely i teplomety, propanbutanová láhev a dvacetilitrový kanystr nafty.

Ukradené náčiní často směřuje do bazarů a zastaváren, které policisté kontrolují.