Bylo to drama jako vystřižené z amerického filmu. Těmito slovy začala svoje vyprávění o tom, co se v úterý dopoledne odehrálo v přítlucké osadě Nové Mlýny, tamní obyvatelka Františka Vavříková. Pětačtyřicetiletý muž z Brna, s nímž měli Novomlýnští konflikty trvalejšího rázu, chtěl sám sebe zastřelit legálně drženou zbraní. Poté, co přijela na místo zásahová policejní jednotka z Brna, vyšli z domu, do něhož se muž zabarikádoval, tři výstřely. Ty naštěstí nikoho nezranily. Za vším přitom stála hlasitá muzika.

„Policisty jsem volala ve tři čtvrtě na sedm, a to už jsem toho rána byla čtvrtá. Bylo to příšerné. Nedalo se to vydržet. Muž vykřikoval, sprostě nadával a do toho mu bez ustání už celou noc vyhrávala nahlas hudba,“ popisovala úterní události Vavříková.

Pořádkoví policisté přijeli na místo asi dvacet minut nato. „Snažili se dostat do domu, klepali, ale muž nereagoval. Choval se podivně a s hlídkou nekomunikoval. Od sousedů zjistili, o jakého muže se jedná a také to, že už jej projednávali ve věci týkající se občanského soužití,“ nechal se slyšet břeclavský policejní ředitel František Klimus.

„Jeho bývalá žena, kterou jsme zkontaktovali, potvrdila, že se u muže začaly objevovat psychické problémy a vlastní zbraň, kterou se nezdráhá použít. I proto se kriminalista Jan Cupal rozhodl povolat zásahovou jednotku z Brna,“ sdělil Klimus.

Hlaveň v ústech

Jednotce se podařilo dostat do domu. Muž, který se krátce živil jako profesionální voják, si v tom čase mířil pistolí do úst. „Brňan, který u sebe měl psa, vyhrožoval, že bude střílet. Vyjednávání trvala asi do tři čtvrtě na tři. Během toho muž vykřikoval, že policisty postřílí. Postupně vyšly tři výstřely, které nikoho nezranily, “ uklidnil ředitel.

„Jedna střela šla do stropu, druhá do zdi a třetí do okna. Ale nedá se říct, že střílel po policistech. To vše se teprve šetří,“ doplnil kriminalista Cupal s tím, že zbraň měl pětačtyřicetiletý nezaměstnaný Brňan u sebe do poslední chvíle. „Pak policisté uslyšeli, jak vytahuje zásobník a pistoli odhazuje,“ řekl.

Po zásahu převezla muže sanitka na psychiatrickou kliniku do brněnských Černovic. Obyvatelé si tak konečně mohli oddechnout.

Brňan, který zdědil víkendovou chatu po svém otci, v osadě příliš oblíbený nebyl. „Lidé mi potvrdili, že byl velmi agresivní. Když přišel do hospody, nadával a chtěl se prát. Dokonce obyvatelům i vyhrožoval, že je postřílí,“ vyprávěl přítlucký starosta Stanislav Ludvík, podle něhož byly problémy s mužem dlouhodobé.

S tím souhlasí také Vavříková. „Když byl střízlivý, nevšímal si nás. Ale asi poslední měsíc byl hodně agresivní, dost pil. Ani nevíte, jak se nám ulevilo. Od večera do rána hrála hudba nahlas, on křičel, sprostě nadával, byla to hrůza. Musím říct, že z úterý na středu jsme se po dlouhé době konečně vyspali,“ oddechla si žena a dodala, že policisté za poslední měsíc osadu kvůli rušení nočního klidu a výtržnostem ze strany Brňana navštívili hned několikrát.