Obžalovaný měl konflikt se svojí matkou loni v srpnu v jejím bytě v Břeclavi. „Pod vlivem alkoholu zaútočil nožem na její krk. Žena stihla dát do rány ruku. Zastal se jí také bratr obžalovaného,“ přečetl z obžaloby státní zástupce Milan Richter.

Svojí matce způsobil řeznou ránu na dlani. „Nůž přerušil šlachy několika prstů na ruce. Pokud by útočník trefil krk, poškodil by zřejmě cévy a tepny. To by mohlo za následek smrt napadené,“ uvedla soudní znalkyně z oboru lékařství Svatava Duchoňová. Hodnotit trvalé následky zatím nemůže.

V brutální útok vyústila hádka dvou mužů před barem v břeclavské městské části Charvátská Nová Ves.
Agresor kopal muže do hlavy, až zůstal napadený bezvládně ležet

Čtyřiatřicetiletý muž vše popisoval jako nehodu a ujišťoval soud, že svoji matku nechtěl zabít. „Nedostal jsem výplatu, takže jsem neměl peníze. Začali jsme se hádat. Mával jsem nožem. Mamka se lekla, chytla ho a já s ním potáhl,“ popsal událost.

Při činu byl dost opilý, což sám při výpovědi potvrdil. „Za celý den jsem v práci vypil asi pět piv, půl litru slivovice a jeden a půl litru vína,“ řekl útočník.

Jeho matka u soudu situaci popisovala také jako nešťastnou náhodu. „Napřáhl se nožem, tak jsem na nic nečekala a dala ruku proti němu. Potom mě pořezal. Sám na mě neútočil,“ uvedla žena. Dříve však policistům řekla, že kdyby ruku nezvedla, pořezal by ji syn na krku.

Bratr obžalovaného odmítl u soudu vypovídat. Podle policistů však na místě řekl, že kdyby si matka nedala ruku ke krku, asi by jí jeho bratr uříznul hlavu.

Při zatýkání muž kladl odpor. Na policisty vulgárně útočil a vyhrožoval jim. „Stále opakoval, že mě zabije a že si najde také celou moji rodinu. Osobně se mě to velmi dotýkalo,“ popisoval zatýkání policista Adam Valenta.

Podle soudkyně Andrey Svobodové důkazy neprokázaly, že se jednalo o pokus o vraždu. Soud tedy poslal obžalovaného do vězení na sedm let za těžké ublížení na zdraví a přečin vyhrožování.

Státní zástupce i obžalovaný se vzdali odvolání. Rozsudek je tak pravomocný. Obhájce obžalovaného Jaroslav Cejnar rozhodnutí soudu respektoval. „Jelikož hrozil až osmnáctiletý trest za pokus o vraždu, je rozsudek akceptovatelný,“ okomentoval.

JAN VOSTAL

Ilustrační foto.
Ženu v Křenové ulici srazila tramvaj. Příčinu policisté vyšetřují