Falešný elektrikář připravil důchodce z Velkých Bílovic o čtvrt milionu korun. Vsadil na jejich důvěřivost. Uspěl. Nejde přitom o žádnou výjimku. Podobných krádeží, byť často s o poznání menší škodou, stále přibývá. Zloději jsou přitom pořád rafinovanější.

„U rodinného domku ve Velkých Bílovicích zazvonil muž, který se vydával za elektrikáře s tím, že jde kontrolovat elektroměr. Ženě sdělil, že má pro ni i přeplatek za elektřinu a potřebuje pouze rozměnit peníze,“ vylíčila poslední případ břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Když podvodník zjistil, kde má peníze uložené, požádal ženu, aby mu i s jejím manželem pomohla s opravou vypínačů. Pak mu stačilo v pravý okamžik těžce nastřádané peníze sebrat.

„Doporučujeme zejména nikoho nepouštět dovnitř, to je ten nejhorší moment,“ podotkla Haraštová.

Jak dodala, trestná činnost, kdy se zloděj obohatí na úkor starších lidí, se na Břeclavsku za posledních zhruba čtrnáct dnů velmi rozšířila. „Je to co den nějaký případ,“ potvrdila břeclavská policejní mluvčí.

Příbuzný či zloděj?

K nejčastějším případům patří, když se podvodníci vydávají za známé synů nebo dcer starších lidí. „Vědí dokonce, že dcera třeba pracuje někde na úřadě, a požaduje doplacení nějaké částky. Tvrdí, že si třeba objednali zboží a chtějí po rodičích, aby dluh zaplatili. Starší lidé to berou tak, že nechtějí, aby jejich potomci měli nějaký problém, tak to zaplatí,“ popsala fungující finty Haraštová.

Že důchodce naletěl, si mnohdy uvědomí až po nějaké době. Místo aby synovi či dceři zavolal a informaci si nejdřív ověřil, udělá to až po zaplacení.

Co se týče prevence, policisté oslovují obecní úřady, aby před rizikem hrozícím starším lidem upozorňovaly kabelovou televizí, rozhlasem či místním zpravodajem.

„Místní znalost je daleko větší než ve městě. Také lidé v okolí by měli být všímaví. Když vidí, že u domu zastavilo nějaké auto, nebo že se tam vyskytuje nějaký muž, kterého neznají, měli by hned kontaktovat policii,“ zdůraznila Haraštová.

„V rozhlase na to upozorňujeme denně dvakrát. Hlásíme to denně dvakrát. Přesto se nám stalo, že po dopolední relaci před dvanáctou hodinou přišla paní a hlásila nám nový případ. Říkala jsem: Vy to neslyšíte? Ona na to: Ano, slyším to, ale vůbec jsem si nemyslela, že zrovna tento člověk bude ten, na kterého upozorňujete,“ vylíčila starostka Velkých Bílovic Marie Vlková, která už neví, jak jinak ještě lidem říct, ať nejsou tak důvěřiví a otevření.

„Starší lidé vyrůstali v době, která nebyla tak rafinovaná. Tam se tyto podvody nevyskytovaly, takže s tím nemají moc zkušeností. Ve vyšším věku už se přizpůsobovat novému stylu doby není snadné,“ poukázal psycholog Jiří Brančík.