Za usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci ho Okresní soud Brno-venkov letos v květnu poslal na čtyři a půl roku za mříže a na šest let mu zakázal řídit. Pozůstalým po zemřelém spolujezdci měl navíc zaplatit několikamilionové odškodné. Sosnar se odvolal. „Trest mi přijde nepřiměřeně přísný," uvedl ve středu u Krajského soudu v Brně.

Podle Sosnara byl spolujezdec v době, kdy z místa nehody utíkal, už mrtvý. „Jestliže osoba bez lékařského vzdělání vidí někoho zraněného, tak se má pořád snažit poskytnou mu pomoc," reagoval předseda senátu Aleš Flídr.

Nehoda autobusů na dálnici D2 u Brna.
Jazykový Babylon u havárie autobusů na D2 u Brna: zranění jsou z 25 různých zemí

Spolu se Sosnarem uprchla z místa havárie i jeho tehdejší přítelkyně, která před nehodou seděla na zadním sedadle. Kamaráda s devastujícími zraněními nechali za sebou a nehodu neohlásili. Při rozsáhlé pátrací akci objevili policisté dvojici v brněnském Komárově. Sosnar se odmítl podrobit testu na alkohol a drogy. Později u okresního soudu sám přiznal, že byl v době nehody opilý.

Nebylo to přitom poprvé, co řídil pod vlivem. V době nehody měl zákaz řízení. „Není to tak dlouho, co jste stál před naším senátem za jízdu v opilosti, kdy jste v Brně ujížděl před policejní hlídkou," upozornil Sosnara Flídr.

Požár nákladního auta mezi Novou Vsí a Ivančicemi.
FOTO: Mezi Novou Vsí a Ivančicemi hořelo nákladní auto

Sosnar u krajského soudu ve středu řekl, že chce kratší trest i proto, aby mohl pomoci rodině zemřelého. „Byl to můj kamarád, zůstaly po něm dvě děti a žena. Škodu chci nahradit a čím dřív, tím líp. Bohužel z vězení to podle mě není možné," uvedl.

Flídr nicméně odvolání zamítnul. Podle jeho slov není trest ve výši desíti měsíců nad polovinou trestní sazby nepřiměřeně přísný. Především s přihlédnutím k tomu, že obžalovaný byl již předtím odsouzen za jízdu pod vlivem alkoholu. „Často umírají lidé naprosto zbytečně jenom proto, že jim dotyčný neposkytne nezbytnou pomoc," povzdychl si předseda senátu.