Všichni čtyři nalezení dravci byli v poloze typické pro otravu, měli široce roztažená křídla a zaťaté pařáty. „Na vině je zřejmě prudký jed karbofuran, který traviči používají nejčastěji. A to i přesto, že od roku 2008 je v Evropské unii zakázaný pro přílišnou jedovatost. Hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení,“ vysvětlila psovodka Česká společnosti ornitologické (ČSO) Klára Hlubocká.

Hlubocká v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry – psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů. Spolupracuje s policisty.

Na Břeclavsko vyjela na základě podnětu od rakouských ornitologů. „Jeden z orlů královských, letošní mládě z Národního parku Donau-Auen, který byl rakouskými kolegy vybavený sledovacím zařízením GPS-GSM loggerem, se delší dobu nepohnul z místa a bylo podezření, že je mrtvý. To se bohužel potvrdilo. Na místě jsme dohledali ještě dalšího otráveného orla královského – dospělého jedince. A také dva otrávené luňáky červené,“ doplnila Hlubocká.

Největší ztráta pro přírodu je dospělý orel

Orel královský patří k nejohroženějším dravcům Evropy a v Česku hnízdí pouze v malém počtu, přičemž těžiště výskytu má na jižní Moravě. „Letos jsme v Česku zjistili čtyřiadvacet párů orlů královských. Patnácti z nich se podařilo vyvést celkem dvacet mláďat. Je to nejvíc od roku 1998, kdy v tuzemsku tento vzácný dravec začal hnízdit. Díky ochranářskému úsilí u nás jeho počet pomalu narůstá. Pokud pak ale někdo otráví jednoho či dva jedince, na už tak malou a křehkou populaci to má velký dopad,“ zdůraznil David Horal, který se v ČSO věnuje výzkumu a ochraně těchto dravců.

Největší ztráta pro přírodu je podle něj dospělý jedinec orla. „Našli jsme ho nedaleko hnízda, které bylo po tři roky obsazené a každý rok tu vyváděli mláďata, takže předpokládáme, že to byl pták odtud. Ztráta takového zkušeného ptáka je pro populaci o to zásadnější,“ řekl Horal.

Ornitologové připomněli, že Jižní Morava patří k nejvíce problematickým oblastem v Česku, co se týká cíleného trávení dravců a dalších volně žijících zvířat.

„Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozornil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

PODÍVEJTE SE: Policie představila zákrok proti střelci v budově filozofické fakulty

Pražská policie představila zákrok proti střelci v budově filozofické fakulty | Video: Milan Holakovský