Mezinárodnímu gangu padělatelů a překupníků s osobními doklady sloužilo vlakové nádraží v Břeclavi jako místo, kde si předávali falzifikáty. Případ nyní vyšetřují policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a dohlíží na něj státní zastupitelství v Břeclavi.

Břeclavskému deníku to řekl žalobce Tomáš Foldyna. „Na svobodě jsou zatím tři z původně patnácti vazebně stíhaných lidí. Ostatní tam zůstávají. Šlo o dvě organizované skupiny: Albánce a Bulhary," uvedl Foldyna.

Skupiny vyvážely padělky do Rakouska, kam mířily k ilegálním imigrantům. Často šlo o řidičské průkazy, které „dělaly" z cizinců Čechy. „Padělky si předávali na břeclavském nádraží. Navíc jedna z padělatelek, která dělala české řidičské průkazy, je Maďarka bydlící v Budapešti. Je trestně stíhaná. Padělky posílala na objednání po kurýrovi rychlíkem Hungaria. Ten projížděl Břeclaví a nebo si dokumenty převzali až v Brně," pokračoval žalobce.

Migranti používali falešné doklady zejména v zahraničí, aby se vyhnuli podezření. Zatímco totiž čeští policisté by nejspíš poznali, že nejsou pravé, ti v cizině mají o tuzemských dokladech slabší povědomí. „Další padělky šly poštou do Německa k Turkům nebo Albáncům," poznamenal žalobce s tím, že k soudu by se případ měl dostat v létě.

Výskyt falešných dokladů není na Břeclavsku zdaleka ojedinělý. Cizinečtí policisté se s nimi setkávají průměrně pětkrát do měsíce. Výraznou roli zastávají hranice s Rakouskem a Slovenskem.

Blízkost k sousedním státům se podepsala také na dalším případu, na kterém momentálně spolupracují břeclavští žalobci s elitním policejním útvarem. Do jejich hledáčku se dostala skupina Pakistánců dlouhodobě žijících na území České republiky. Pákistánci organizovali nelegální přesuny lidí žijících v Asii a často využívali hraniční přechody na Břeclavsku. „Tudy vstupovali na naše území," potvrdil Foldyna.

Převaděči se v regionu objevovali pravděpodobně dlouhá léta. Několik Afghánců zadrželi policisté například v Podivíně, kde je na sklonku roku 2011 náhodně objevil cizinecký policista. Asiatů bylo devět, tři z mužů se tehdy skrývali v poli. Ještě předtím přijelo na Břeclavsko dalších šest Afghánců v kamionu převážejícím ořechy.

„Detektivové se případu s krycím názvem Kater věnovali více než rok a půl," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Na případu spolupracovali s kolegy z Rakouska, Slovenska, Polska, Maďarska a Rumunska. Zapojil se i Europol. Policisté na konci ledna zadrželi celkem patnáct podezřelých lidí. Zda mají na svědomí i převoz Afghánců objevených na Břeclavsku, není jasné. „V tomto okrese provádíme kontroly pobytových zařízení a policisté kontrolují také cestující ve vlacích," doplnila policejní mluvčí Petra Vedrová.