O peněženku, mobil a všechny doklady tam přišel i Břeclavan Petr Burg. „Ráno jsme se s ženou vypravili na větší nákup. Zaparkovali jsme nedaleko úložiště nákupních vozíků. Zlodějům ale přesto stačilo pár minut, kdy jsem košík vracel, a ukradli mi z kufru auta černou tašku se všemi cennostmi," postěžoval si Burg.

Do supermarketu v Poštorné jezdí pravidelně. V osudný den ale udělal tu chybu, že tašku s mobilním telefonem a peněženkou nechal bez dozoru ve voze. Kufr auta navíc nezamkl. Neznámým lapkům pak stačily dvě minuty.

Že něco není v pořádku, zjistil Burg ale až doma. „Hned jsem jel zpátky k obchodu. Prohledal jsem místo, kde jsme parkovali. Díval jsem se i do odpadkových košů, jestli tam někdo nevyhodil alespoň mé doklady. Ptal jsem se na informacích. Bez úspěchu," popisoval.

Krádež nahlásil na policii. Podle kamerového záznamu měl ještě u pokladen tašku u sebe. Na parkovišti však už kamery nejsou. „Později jsem se dozvěděl, že zhruba ve stejnou dobu se na stejném místě odehrály takové případy asi tři. Někdo mě prostě musel okrást," je přesvědčený.

Stačí několik vteřin

Břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová přiznala, že se nejedná o nic neobvyklého. Drobnější krádeže na rozlehlých parkovištích trápí všechny obchodní řetězce bez výjimky. Zlodějům stačí pár vteřin. Jen v Břeclavi policie od začátku roku řeší asi deset podobných krádeží.

Haraštová potvrdila i další případ přímo z Poštorné. Pouhý den po okradení Burga tam na stejném místě neznámý zloděj připravil cizince o čtyři sta padesát eur. Požádal ho o rozměnění a při transakci mu peníze vzal.

„Počet těchto krádeží se příliš nemění, žádný velký nárůst jsme nezaznamenali. Je to pořád podobné, ať je letní sezóna nebo třeba období předvánočních nákupů," srovnávala Haraštová.

Stejný názor má i manažer bezpečnosti řetězce Ahold Jaromír Průša. S krádežemi se však podle něj naštěstí nesetkávají příliš často. Zloději si totiž raději vybírají parkoviště před obřími obchodními centry. Tam ale Ahold provozuje jen třináct prodejen z celkem dvě stě osmdesáti.

„Stejně ale spolupracujeme s policií na tematických kampaních. Teď je to například Auto není trezor. Na nebezpečné situace se také snaží upozorňovat naše ostraha, která vyráží na pravidelné obchůzky. Na vybraných parkovištích jsou i informační cedule," uvedl Průša.

Dopadení pachatele při krádeži u supermarketu není podle policejní mluvčí snadné. Na parkovišti se totiž vystřídá za krátký čas ohromné množství lidí. Doporučuje tedy v autě nenechávat nic bez dozoru. Lákadlem jsou zejména odložené kabelky, kufříky či elektronika.

JANA LANGOVÁ