Inspekce při kontrole v Pavlově zjistila, že provozovatel vinařství od července 2013 do října 2015 vypouštěl veškeré produkované odpadní vody prostřednictvím zasakovací jímky a trativodu do vod podzemních. „Podle projektové dokumentace měl přitom zajistit předčištění odpadních vod a poté jejich následné přečerpání do kanalizace obce. Tou pak měly odpadní vody doputovat až na společnou čistírnu odpadních vod obce Pavlov a Milotice, což se však nestalo," popsal ředitel oblastního inspektorátu v Brně Jindřich Mikeš.

O vinařstvíReisten vzniklo v roce 1999 se záměrem produkovat jen kvalitní vína určená zejména pro vysokou gastronomii či vinotéky. Součástí filozofie vinařství je, jak uvádí, i ohleduplný přístup k přírodě.

Podobné případy považuje Česká inspekce životního prostředí za poměrně závažné ohrožování životního prostředí a podzemních vod. Uvedl to její ředitel Erik Geuss. „Toto jednání nás zaráží o to víc u firem, jejichž produkty jsou na kvalitních přírodních podmínkách přímo závislé," komentoval pavlovskou „kauzu" Geuss.

Společnost Reisten se proti pokutě, kterou jí inspektoři uložili, odvolala. Jak v pátek upřesnil ředitel vinařství Jaroslav Střítecký, odvolání se týkalo pouze výše sankce. Ministerstvo životního prostředí ho však zamítlo a potvrdilo rozhodnutí České inspekce životního prostředí. „Co nám bylo vytýkáno, že je špatně, to jsme už napravili. A pokutu zaplatíme," uvedl Střítecký s tím, že víc nechce případ komentovat.