Břeclavští kriminalisté zadrželi dva bratry z Ladné, kteří doma vařili pervitin. Jejich vinu potvrdila domovní prohlídka. Kriminalisté našli chemické látky a přístroje používané k výrobě této drogy.
„Policisté zjistili, že devětadvacetiletý obyvatel rodinného domu Martin N. vyráběl pervitin nejméně ve třech případech od poloviny letošního ledna do šestého března. Jeho o tři roky mladší bratr Miroslav pak vyráběl neoprávněně tuto psychotropní látku nejméně od loňského srpna do šestého března,“ sdělil vedoucí Služby kriminální policie a vyšetřování Bohumil Gál.


Obec podle něj vyšla policistům v potřebných záležitostech, které vedly až k zadržení pachatelů, maximálně vstříc. Zásah, který kriminalisté v Ladné provedli, je totiž potřeba kvalitně naplánovat. „Je to skutečně základ. Příprava v tomto případě zabrala asi dva měsíce,“ uvedl Gál.
Bratrská dvojice není v páchání trestné činnosti žádným nováčkem. Policisté je stíhají pro neoprávněnou výrobu psychotropní látky už od roku 2003. „Jsou v podmínce. Soudce proto po úspěšném zásahu akceptoval návrh na uvalení vazby,“ dodal Gál.


Miroslav Nešpor, který bydlí v sousedním domě, se nicméně obává, že si oba výrobci v chládku příliš dlouho neposedí. „Stejně je zase pustí. Dělalo se tady už tolik zásahů a oba se za chvíli vrátili zpátky,“ míní Nešpor. „Divím se policistům, že je pořád baví vypisovat další dokumenty,“ dodal.
V sousedním domě byl podle jeho slov poměrně klid. Žádný zápach z výroby drogy prý nebyl cítit. „Svého času sem jezdila drahá auta z Prahy, Mladé Boleslavi a tak dál,“ nastínil Nešpor, že o bohatou klientelu neměli bratři nouzi.


Ladenský starosta Zdeněk Juračka, který si nemůže vynachválit rychlou a korektní spolupráci s policií a státním zastupitelstvím, naopak věří, že tentokrát výrobci drogy neujdou delšímu pobytu za mřížemi. „Pokud jim bude podmínka přičtena k trestu, pak by mohli strávit ve vězení tři až pět let. Doufáme, že se k tomu podařilo shromáždit dostatek důkazů,“ domnívá se Juračka.


„Před více než tři čtvrtě rokem byl od obou relativně klid. Pak to zase nabralo obrátky. Do Ladné se stahovala různá individua, začaly se objevovat krádeže, za školou jsme našli pohozené injekční stříkačky,“ poukázal ladenský starosta.
Obec se drogových dealerů možná zbaví nadobro. Zmínili se totiž o tom, že uvažují o prodeji domu, který jim léta sloužil jako varna pervitinu.