Nejde ani tak o peníze, spíše 
o tu práci kolem, lamentuje pěstitel z Němčiček. Přišel 
o tři desítky mladých ovocných stromů, které mu někdo vykopal a odvezl. „Že někdo sklidí úrodu, i to je na ‚po čuni', ale je to bohužel docela obvyklá věc. Aby však někdo vytahal ze země čtrnáct dnů staré stromy, to mě fakt překvapilo," neskrýval rozčilení muž, který se rozhodl promluvit pouze pod příslibem zachování anonymity. Jeho jméno ale v redakci známe.

Zatím neznámý zloděj mu stromy ukradl v závěru minulého týdne přímo ze sadu ležícího mezi Velkými Pavlovicemi a Němčičkami. „Zmizelo asi dvacet kusů nových meruněk, které tam byly zhruba čtrnáct dnů. A pak také deset až patnáct kusů švestek. Ty v sadu rostly už asi tři roky," přiblížil pěstitel způsobenou škodu.

Sad má s kamarádem napůl. Podle něj měl zloděj jasno v tom, kam a pro co jde. „Už na jaře nám zmizelo asi sedm kusů mladých švestek. Dosadili jsme je a teď vzali další. Asi někdo věděl, kam se vrátit. Sedmi stromům jsme nevěnovali tak velkou pozornost, ale třicet už se mi zdá docela dost," uvedl sadař.

Ojedinělý případ

Že krádeže desítek mladých stromů nejsou v regionu příliš obvyklé, potvrdil místostarosta Velkých Pavlovic Petr Hasil. „Nevím, co si o tom mám myslet. Za patnáct let, co jsem tady, jsem nikdy neslyšel, že by někdo něco takového udělal," divil se Hasil, který ještě loni vedl velkopavlovickou městskou policii.

A pokračoval. „Škoda sice vzhledem k ceně stromků nebude zase tak velká, ale ta práce kolem, to zamrzí," souhlasil s majitelem sadu.

O ojedinělém případu hovoří také mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. „Krádeže stromků opravdu řešíme spíše výjimečně. Častější je vandalství nebo krádeže sazenic révy vinné," nahlédla do statistik.

Jeden letošní případ „zmizení" mladých stromů na Břeclavsku ale přece jen objevila. „Na jaře vytahal pachatel ze sadu v Hlohovci dvaadvacet nově vysazených třešní, višní a nektarinek. Chytili jsme ho. Byl to trestný čin, škoda se vyšplhala na téměř sedm tisíc korun," vzpomněla Haraštová.

Krádež z minulého týdne ale podle ní na policii zatím nikdo nenahlásil. A ani nenahlásí. „Nemám od stromků žádný doklad. A trestný čin je to stejně až nad pět tisíc," mávl rukou poškozený, který po poslední hořké zkušenosti zvažuje, že sad s meruňkami a švestkami přenechá společníkovi.

„Mám to v plánu. Nechám toho a budu mít klid," potvrdil muž.