Na lásku přes internet uvěřila přednedávnem třiapadesátiletá žena z Vyškovska. Vysnila si společný život se statečným německým vojákem, který bojuje v Afghánistánu. Aspoň tak se jí představil podvodník na sociální síti. „Vylákal od ní přes osm set tisíc korun z úspor,“ uvedla policejní preventistka Lenka Koryťáková.

Podobné případy jsou v posledních letech časté. „Poškození s podvodníky komunikují déle než šest měsíců, později řeší i rodinné či intimní záležitosti. Platby posílají za přepravu a posléze třeba na úhradu celních poplatků. Oběti často končí v dluzích,“ doplnil policejní mluvčí Pavel Šváb.

V ohrožení jsou také muži. „Zrovna řešíme aktuální případ na Blanensku. Jeden z místních kontaktoval cizinku na internetové seznamce. Časem mu slibovala, že se za ním nastěhuje, ale potřebovala peníze na vízum. Zatímco jejímu přání vyhověl, vymlouvala se, že nepřijede, protože se nakazila koronavirem,“ prozradila Koryťáková.

V jednom z nejkurióznějších případů loni na Břeclavsku si pak podvodník vymyslel příběh o lodním inženýrovi, který má strach ze somálských pirátů.

Od ženy tehdy vymámil dva miliony. „Nevysmívala bych se jim. Jsou emocionálně zranění a zejména citově strádají. Je to částečně i odraz naší společnosti,“ komentovala třeba Eliška Špačková.

Podle psychologa Aleše Neusara obětem často chybí blízký kontakt s druhými. „Když navíc s někým navážou blízký vztah, i když na dálku nebo přes email, můžou se zamilovat. Člověk, který je vztahově spokojený a není naivní, na to nejspíše neskočí, ale jedinec, který touží po kontaktu, je snadná oběť,“ vysvětlil odborník.

Důvěru budují měsíce

Podvodníci jsou navíc neobyčejně vytrvalí. „Zkouší to na mnoha místech a někde zkrátka uspějí. Jsou pak schopní udržovat vztah i několik měsíců, pomalu tak budují důvěru, aby pak ohlásili nějakou nečekanou příhodu, kterou je třeba řešit. V tu chvíli s obětí ale vztah už mají, uvěří jim a peníze tak často pošle,“ podotkl.

Podvody na síti  

Asi jeden podvod s motivem seznámení řeší každý týden policisté na jihu Moravy.  

Podvodník buduje s protějškem přes seznamky nebo sociální sítě vztah a důvěru pak zneužije. Někdy se vydávají za vojáky, námořníky nebo známé osobnosti.

Jejich taktika přitom někdy bývá velice rafinovaná. „Řeknou si třeba o pět set korun a pak je vrátí. Potom chtějí více a znovu je vrátí, aby tím probudili důvěru. Teprve potom ohlásí krizi a řeknou si o opravu velkou částku,“ uvedl Neusar.

Výhodu máme v takové situaci mimo online svět. „Pokud dotyčného podvodníka už někdo zná, může nás na něj upozornit. I tam nemusíme poslouchat, když jsme zamilovaní, ale pravděpodobnost odhalení je vyšší. Navíc nám může připadat podezřelé, že dotyčného člověka nikdo v reálu nezná a může nás to vést třeba k touze po seznámení s jeho příbuznými,“ připustil psycholog.

Prevencí je podle policistů důraz na živou komunikaci. „Ideální je buď osobní setkání nebo využití videochatu. Vhodné je také, pokud zadáme protějšku na sítí nějaký úkol, například ve formě rychlého zaslání fotografie. Pokud se dotyčný zdráhá, je to podezřelé,“ poradila Koryťáková.

Řešením ovšem není permanentní nedůvěra vůči komukoliv, koho neznáme. „Důvěra je znak zdravé osobnosti. Chorobný strach z důvěry znamená nemožnost navázání blízkého vztahu. Je nicméně dobré, pokud vztah vzniká v čase a nějak se vyvíjí,“ vysvětlil Neusar.

Na zdravý vývoj potřebuje svůj čas. „Hned přitom nevytahujeme naši kreditní kartu ani nedáváme PIN. Chceme především poznat blízké tohoto člověka nebo třeba místo, kde žijí. Vše nám pak přináší cenné informace. Musíme si ale připomínat, že láska je slepá, takže v tomto smyslu mohou mít naši přátelé střízlivější názory, než my samotní,“ dodal psycholog.