Okresní soud vBřeclavi včera opět projednával případ emigranta Jaromíra Masaříka. Ten byl před třiceti pěti lety postřelen a zatažen zRakouska na moravskou stranu hranice nedaleko Mikulova.

Ztrojice obžalovaných však vstal před soudem pouze sedmašedesátiletý Lubomír Kratochvíl. Josef Šoustek, který coby vojín základní služby vroce 1972 neváhal použít samopal, a šéf tehdejší pasové kontroly Zdeněk Palásek se nedostavili.

„Pro trojici obžalovaných navrhuji nepodmíněný trest vdolní hranici trestní sazby,“ zdůraznila při soudním přelíčení státní zástupkyně Anežka Forstová. Ta pro trio pohraničníků požadovala až desetiletý žalář.

Před pětatřiceti lety čekal Masařík na rakouské straně hraničního přechodu Drasenhofen – Mikulov na svou choť, jež byla na návštěvě rodičů. Šoustek jej údajně nalákal do prostoru pasové kontroly. Poté postřelil a společně sKratochvílem zatáhl zRakouska do Československa.

„Došlo tam kbitce, ale vhraničním potůčku. Na rakouské straně jsme rozhodně nebyli. Navíc jsem mu pomohli, protože Rakušáci vůbec nejevili o postřeleného Masaříka zájem,“ obhajoval se Kratochvíl.

Mezi důkazními materiály byly i fotografie. Náhodný svědek je poté předal zahraničním médiím. „Ale znich není zřejmé, že byla trojice obžalovaných přitáhla Masaříka zRakouska zpět,“ zdůraznil obhájce Šoustka Jan Vokál.

Po dvou a půl hodinové pauze na rozmyšlenou dospěl senát kparadoxnímu rozhodnutí. Šoustka, který střílel, zcela zprostil obvinění sodkazem na promlčení skutku. A také kvůli tomu, že jednal podle tehdejších právních předpisů.

K jeho nadřízeným Kratochvílovi a Paláskovi již tak shovívaví nebyl. „Odsuzují se ktříletým podmíněným trestům sodkladem na tři roky za zneužití pravomocí veřejného činitele,“ vyřkla rozsudek předsedkyně senátu Helena Slunská…

Více v Břeclavském deníku ve středu 24. října