Mezi zatčenými je i někdejší pracovník policejní inspekce Lubomír Mokrý. Bratr bývalého předsedy Českomoravského fotbalové svazu a někdejšího šéfa Zbrojovky Brno Pavla Mokrého. Dalším zatčeným je podle informací Brněnského deníku Rovnost brněnský advokát Oldřich Ševčík. Třetí zadržený je údajně bývalý policista z brněnské hospodářské kriminálky Vítek.
Zadržení Lubomíra Mokrého v úterý potvrdil i jeho bratr. „Vím, že ho policie odvezla k výslechu. Není to ale poprvé. Už byl u výslechu v létě, kdy se zatýkalo poprvé. Policisté ho poté propustili. Doufám, že to nyní dopadne stejně,“ řekl Mokrý.
Reportéři Brněnského deníku Rovnost se v úterý také pokusili kontaktovat sousedy zadrženého advokáta. Nikdo z nich ale o zatčení nevěděl. „Ševčíka znám, bydlí tu se svou partnerkou. Vůbec ale nevím, že se něco stalo. Žádných policejních aut ani jiného rozruchu jsem si od rána nevšiml. Že ho zatkli jsem se dozvěděl až nyní,“ řekl pouze jeden z jeho sousedů.
Víc až ve čtvrtek
Inspekce začala zatýkat ráno. Potvrdila to její mluvčí Radka Sandorová. „V úterý jsme zahájili druhou fázi zatýkání a zadrželi jsme několik lidí,“ uvedla Sandorová. Další informace odmítla zveřejnit kvůli tomu, že razie ještě neskončila.
Zatýkání nechtěli komentovat ani mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták, ani policejní prezident Petr Lessy. „Můžu říct jen, že platí to, co jsem řekl na tiskové konferenci v srpnu. Případ ještě není uzavřen,“ sdělil Lessy.
Ke kauze se dál nechtěl vyjadřovat kvůli informačnímu embargu, které na případ uvalilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ tak může komentovat pouze dozorující státní zástupce Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého státního zastupitelství.
V úterý potvrdil, že vyšetřovatelé v Brně zasahovali. „Do skončení zásahu ale víc říct nemohu. Ani kolik je zadržených. Další informace zveřejníme asi až ve čtvrtek,“ poznamenal Brzobohatý.
Vazby na soud
Od úterý je tedy v souvislosti s brněnským policejním gangem zadržených devět lidí. Dva bývalí pracovníci policejní inspekce, čtyři někdejší policisté, dva civilisté a jeden právník. Šest z toho je ve vazbě a čelí obvinění ze zneužití pravomoci, přijímání úplatků a uplácení. Podle informací Brněnského deníku Rovnost je přitom možné, že zatýkání bude ještě pokračovat. A není vyloučené, že se bude týkat i státního zastupitelství a soudů.
Zadržený advokát Ševčík totiž žije se soudkyní brněnského krajského soudu. Zdroje obeznámené s případem upozornily, že tak mohly být ovlivněné některé případy. Ševčík má navíc podle těchto zdrojů dobré vztahy se státním zástupcem, který pracuje na brněnské pobočce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Dozorující státní zástupce Brzobohatý už dříve potvrdil, že vyšetřovatelé prověřují i možnost, že policejní gang byl ve spojení i se státním zastupitelstvím. „Prošetřujeme ale všechny možné vazby, o kterých se dozvíme,“ podotkl Brzobohatý.
Spletitý případ policejního gangu policie začala řešit už v roce 2009. A teprve letos, 2. srpna zatkla šestici mužů – bývalého šéfa jihomoravské pobočky policejní inspekce Rudolfa Setváka, bývalé policisty z brněnské hospodářské kriminálky Miloše Almásyho, Petra Křipského a Eduarda Slaninu a dva civilisty – Zdeňka Olaha a Eduarda Poláka.
Zatýkání některých mužů tehdy bylo poměrně dramatické. Jednoho z obviněných například inspektoři chytili v brněnském Králově Poli po automobilové honičce.
Vesty a kukly
Když se jim povedlo muže zastavit, namířili na něho dokonce samopaly. „Pak ho vytáhli z auta a povalili na zem. A začali mu prohledávat auto, jako kdyby v něm měl drogy. Neměli přitom žádné uniformy, jen neprůstřelné vesty a kukly. I auta byla civilní a se středočeskou poznávací značkou. Až po chvíli na ně dali majáček a nalepili samolepky policie,“ popsala tehdy zásah prodavačka z blízkého obchodu, která vše viděla.
Šestici mužů poté policisté obvinili ze zneužití pravomoci, z podplácení a z přijetí úplatku. Soud pak všechny obviněné poslal do vazby.
Podle vyšetřovatelů muži od roku 1998 do roku 2010 za úplatu kryli některé případy. Úplatky se měly pohybovat od deseti tisíc korun do několika milionů. Také měli vyhledávat podnikatele a vyhrožovat jim, že když od nich nedostanou peníze, vytvoří uměle případ a dostanou je před soud. Vyšetřovatelé zatím vědí o sedmnácti případech. Pokud se jim podaří muže usvědčit, hrozí jim až dvanáct let ve vězení.
Vyšetřovatelé už tehdy upozornili, že počet zatčených nemusí být konečný. „Ta chobotnice mohla metastázovat mnohem víc,“ podotkl krátce po zásahu ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Kromě šesti lidí zatčených v srpnu a další tří zadržených v úterý, měl být členem gangu také bývalý policista Michal Tofl. Toho loni v červnu někdo zastřelil ze samopalu u jeho domu v brněnském Žebětíně. Po vrahovi policie stále pátrá.
JAN NĚMEC
VOJTĚCH KUČERÁK