Jihomoravští policisté vyrazili v noci z pátku na sobotu do hospod, diskoték a barů v celém kraji. Jeli zkontrolovat, zda v nich není podnapilá mládež. Jenom v Brně kvůli tomu skončilo na policejních služebnách šedesát pět nezletilých pod vlivem alkoholu. Odtud si je museli odvést rodiče.

Provozovatelé barů, kde nezletilým nalili, budou mít navíc problémy se zákonem. „Pokud se nám nepodaří přímo na místě dokázat, kdo nezletilým alkohol podal, můžeme zahájit správní řízení s provozovatelem restaurace. Kdyby se podobný případ ve stejném podniku opakoval vícekrát, můžeme ho taky uzavřít,“ objasňuje možnosti policistů brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Nejhůř dopadl Favál

„Začátkem večera jsme si nejprve posvítili na řidiče na jihomoravských silnicích a kolem půlnoci jsme začali provádět kontroly v hospodách, restauracích, barech a diskotékách. Nad ránem jsme se opět vrátili na silnice,“ popsala Procházková průběh akce, která probíhala v celém kraji pod názvem Toxi-mládež. „V Brně se do terénu vydaly téměř dvě stovky policistů a městských strážníků, na pomoc si vzali také psa speciálně cvičeného na hledání drog. Zkontrolovali 136 podniků a v nich 824 osob,“ dodává.

Nejvíce provinilců na jednom místě odhalili policisté v klubu Favál. Vyvedli odtud šestnáct podnapilých chlapců a dívek, kteří potom pod dohledem policistů volali domů rodičům.

„Nadýchala jsem 0,37 promile, měla jsem jen dvě piva,“ přiznávala jedna dívka. „Rodiče to budou určitě vyřizovat, nevím, jak to dopadne,“ dodávala s obavami. Vedle stojící mladík nadýchal 0,4 promile, ale odmítl se přiznat, kolik toho vypil.

Z vedlejšího hloučku mladistvých zaznívaly útržky jejich telefonátů rodičům. „Mami, můžeš si pro mě prosím přijet? Ale až kolem třetí ráno na policejní služebnu. Víš, já měla pár piv a chytili mě policajti,“ popisovala váhavě tmavovlasá dívka. „Hele, já si tímhle doma kopu hrob,“ svěřila se kamarádkám, sotva telefon položila.

Skupinka byla poté převezena na policejní služebnu. „Nezletilí jsou obvykle poměrně vyděšení a rodičům volají sami dobrovolně. A pokud někdo odmítá spolupracovat, většinou ho to nejpozději na policejním oddělení přejde,“ vysvětlila Andrea Procházková.

Při policejním zátahu se do problémů mohli dostat i dospělí, kteří neměli v pořádku doklady. Stejně jako mladá dívka posilněná množstvím alkoholu, která při kontrole policistům tvrdila, že jí už je jedenadvacet let. Její kamarádi to potvrdili, dívka se však nemohla prokázat doklady, takže ji také čekal převoz na policejní služebnu. Policisté si posvítili na mládež nejen v Brně. „Již před půlnocí hlásili policisté z Vyškova, že jedna z kontrolovaných sedmnáctiletých dívek nadýchala na místní diskotéce přes 2 promile.

V jednom z podniků v Blansku dokonce své dceři objednala alkohol matka. Za to jí policisté uložili pokutu tisíc korun. V jiném případě rovněž v Blansku se jeden z mladíků rozhodl posilnit se alkoholem, a navíc ještě dávkou marihuany. V Břeclavi nadýchal policistům do přístroje čtrnáctiletý chlapec 1,4 promile,“ vyjmenovala odhalené prohřešky jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Potrestaná matka

Podobný zátah v celém kraji probíhá přibližně jednou za čtvrt roku a v rukou policistů skončí vždy několik desítek mladistvých. „Poslední takovou akci jsme provedli v prosinci,“ připomněla Svobodová. Vzhledem k tomu, že před půlnocí je na kontroly podnapilých ještě brzy, bývá takový zátah spojen ještě také s dopravně-bezpečnostní kontrolou.

„Policisté tentokrát odhalili celkem dvaadvacet dopravních přestupků a jednoho podnapilého řidiče. Na Blanensku hlídka zadržela řidiče, který sedl za volant pod vlivem marihuany,“ doplnila Svobodová výsledky akce.

Opilý čtrnáctiletý chlapec

Policisté na Břeclavsku prošli celkem osmatřicet podniků, kde se zaměřili na kontrolu podávání alkoholu i drog. Podařilo se jim zkontrolovat třiašedesát mladých lidí. Kromě osmatřiceti pozitivních dechových zkoušek, které prokázaly přítomnost alkoholu, policisté odhalili i opilého čtrnáctiletého chlapce. Tomu naměřili téměř jedno a půl promile.

ZUZANA TAUŠOVÁ