„Během pátrání nedaleko hraničního přechodu Mikulov si policisté cíleně vytipovali dvě auta s polskými registračními značkami. Při kontrole posádky zjistili, že v autech cestuje pět mužů ve věku dvacet až šestatřicet let, dvě ženy ve věku devětadvacet a pětačtyřicet let a osm dětí ve věku od jednoho do dvanácti let,“ popsal mluvčí brněnského ředitelství cizinecké policie Roman Pittner.

Kromě jednoho z řidičů neměl ani jeden z cizinců u sebe cestovní doklady. Policisté následně zjistili, že všichni jsou státní příslušníci Ruska z oblasti Čečenska. Cestující bez dokladů jsou žadatelé o mezinárodní ochranu v Polsku.

„Jako vysvětlení běženci uvedli, že se v Polsku domluvili se dvěma muži, aby je převezli do Rakouska. Hranice do České republiky překročili na bývalém hraničním přechodu Český Těšín, poté pokračovali směrem do Rakouska po dálnici přes Olomouc, Brno a Mikulov. Jeden kilometr před státní hranicí jejich cesta skončila. Přes území České republiky ujeli asi 250 kilometrů,“ vysvětlil mluvčí a dodal, že díky kvalitní práci břeclavských cizineckých policistů tak odhalili dva převaděče a skupinu třinácti běženců. „V letošním roce je to největší skupina, kterou jsme zadrželi,“ řekl.

„Oba řidiči jsou ve zkráceném přípravném trestním řízení za nedovolené překročení státní hranice. Běženci budou z České republiky vyhoštěni, umístěni do zařízení pro zajištění cizinců a poté předáni podle mezinárodní smlouvy zpět do Polska,“ uzavřel mluvčí.