Jako by ten případ dokresloval situace z posledních týdnů. Devětašedesátiletý muž vyjel na kole z Dubňan na Hodonínsku do Velkých Bílovic. Šlapal za sestrou s taškou meruněk.

Přijel. Ale až za dva dny.

Mezitím ho hledali řadoví policisté, kriminalisté a ve vzduchu létal vrtulník. Muž se ztratil a zřejmě přespal v lese. Když konečně dorazil do cíle, sestra uvědomila pátrající policisty. Na Břeclavsku přitom zdaleka nejde o ojedinělý případ. „Máme teď zvýšený počet pátracích akcí po starších lidech. Jdou například koupit noviny a nevrátí se. Kvůli horšímu zdravotnímu stavu neví, kde jsou," říkala mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.

Dva dny v poli

Vedoucí lékařka Léčebny dlouhodobě nemocných ve Valticích Miroslava Špaňhelová potvrdila, že s dožíváním vyššího věku stoupá zároveň počet lidí trpících ztrátou paměti nebo demencí. „S prodlužujícím se věkem přibývá spousta nemocí. Poruchy paměti jdou s demencí ruku v ruce," sdělila lékařka.

Většina pohřešovaných lidí je podle policie od sedmdesáti let výš. Až na výjimky se je podaří najít bez výraznější újmy. „Pamatuju si ale i ženu, která snad dva dny bloudila po poli a našli jsme ji zcela vysílenou. Jsme samozřejmě rádi, když má pátrání šťastný konec, ale stává se, že to tak dobře někdy nedopadne," připustila policistka.

Její kolegové či břeclavští strážníci čas od času hledají také pacienty nemocnic. Ti se vydávají do městských ulic, aniž by o sobě nechali zprávu. „Odejdou pryč třeba v pyžamu. Jeden muž takto odešel v zimě jen v sandálech. Další lidé, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, přijeli do Břeclavi rychlíky ze vzdálených měst," reagoval mluvčí tamních strážníků Zdeněk Novák.

Přibližně dvakrát za rok hledají „uprchlíky" rovněž ve Valticích. I přes různá opatření jako jsou například zamknuté dveře. „Jsme obezřetní, opatrní… Nikdy totiž nevíte, kdo a kdy odejde. Stalo se, že jsme pacienta viděli venku na chodníku. Pak už nezbývá nic jiného, než se k němu co nejrychleji dostat. Kdo má v tu chvíli ruce a nohy, jde situaci řešit. Není to časté, ale s podobnými situacemi počítáme," nechala se slyšet Špaňhelová.

Ležel za dveřmi

Lze nechtěným výletům předejít? Lidé oslovení redaktory Břeclavského deníku se shodují, že členové rodiny nebo ošetřovatelé by měli být pozorní a snažit se předvídat. „Je potřeba mít trvalý dohled a vědět, kde se člověk, o kterého se staráme, pohybuje. Hlavně se musí zabránit tomu, aby nevstoupil třeba do silnice a nesrazilo jej auto. Stáří bohužel nese svá úskalí a mohou nastat problémy. Populace stárne a na podobné události si budeme muset zvyknout," doplnila lékařka.

Pomoc jejích kolegů z oboru potřebují často také důchodci, kteří se stanou vězni v bytě, kde žijí. „Upozorňují nás na ně pošťáci nebo pracovníci sociálky. Zjistí, že člověk, kterého navštěvují, dlouho nevyšel ven. Už se nám stalo, že jsme penzistu našli nehybného za dveřmi svého bytu," dodal Novák.