Policisté od úterního rána prohledávají byty a auta, aby usvědčili pořadatele koncertů a členy hudebních skupin, které podporují rasovou nenávist a šíří ji i také na svých internetových stránkách.

„Nad celou akcí má dozor státní zastupitelství Brno-venkov. Policie vyšetřuje podezřelé z trestného činu podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv osob,“ řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství Hynek Olma a dodal, že více informací nemůže sdělit.

Na jižní Moravě už několik přívrženců krajní pravice kriminalisté zadrželi. „O domovních prohlídkách nevím, tyto akce zajišťuje kriminálka,“ řekl mluvčí policie Brno-venkov Bohumil Malášek.

Zpěváka neonacistické skupiny zadržela policie

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu přijel v úterý ráno také pro zpěváka Pavla Blinku. Jeho kapela Devils Guard působí na Hodonínsku a odkazuje svým názvem na veterány SS.

Shodou okolností s Blinkou minulý týden mluvila redakce Hodonínského deníku, když zjišťovala, zda neonacisté nezničili dveře jedné z odpůrkyň neonacismu v Hodoníně a jestli připravují na sobotu 13. června neonacistický koncert v pizzerii u pěší zóny. Ještě v pátek muž zvedl telefon, v úterý už byl vypnutý.

K výslechu chce policie předvolat i advokátku Kláru Slámovu, protože některé ze zadržených osob zastupuje a občas radí pořadatelům neonacistických koncertů. Podle ní v úterý dvacet sympatizantů krajní pravice, podezřelých z šíření neonacismu zadrželi.

„Každý tlak ovšem vyvolává protitlak, každá akce protiakci a šikana "lžidokracie" jenom posílí náš pokračující ODPOR!“ hrozí na svých webových stránkách Národní odpor, jehož členové věří, že je razie neoslabí ale naopak je stmelí.

„Vztahy extremistů utužují i jejich koncerty. Jsou uzavřené a kromě toho, že jsou zde extremisté mezi svými, slušně na nich vydělají. Z vysokého vstupného, které dosahuje až stokorunových položek pak hradí provoz svých organizací,“ řekl brněnský politolog Martin Bastl.

Domovní prohlídky budou podle předběžných informací probíhat ještě v úterý odpoledne na celém území republiky, například v Rokycanech nebo Ostravě. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu údajně prohledal v Praze například byt Lukáše Roda, člena Dělnické strany i Národního odporu.

Všem podezřelým z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv osob hrozí až osm let za mřížemi.