„Hodinu po půlnoci policisté zastavili vozidlo Ford Fiesta s rakouskou registrační značkou. Řidič, osmadvacetiletý státní příslušník Ruska policistům předložil ke kontrole takzvaný Travel Document, vydaný v Rakousku. Jedná se o doklad, který se vydává úspěšným žadatelům o mezinárodní ochranu,“ uvedl mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pittner.

Zatímco řidič měl doklady v pořádku, v autě s ním cestoval jednatřicetiletý muž a sedmnáctiletá žena. Ti se prokázali pouze průkazy žadatelů o mezinárodní ochranu v Polsku. „Oběma cizincům jsme za jejich nelegální pobyt na našem území uložili správní vyhoštění na dva roky. Řidiči se nepodařilo prokázat trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ dodal Pittner.

Další auto, které si policisté vytipovali ke kontrole byl Volkswagen Golf s litevskou registrační značkou. „Vozidlo řídil šestadvacetiletý Rus s povoleným pobytem v Polsku. Jako spolujezdec jel ve vozidle sedmadvacetiletý Rus, úspěšný žadatel o mezinárodní ochranu v Rakousku, Oba tito cizinci se mohou ve státech Evropské unie pohybovat zcela legálně,“ sdělil mluvčí cizinecké policie.

Další cestující v autě však měli smůlu. Stejně jako v prvním případě byli tentokrát muž a dvě ženy z Ruska žadateli o mezinárodní ochranu v Polsku. Policisté je proto vyhostili na dva roky, přičemž je přemístili do zařízení pro zajištění cizinců.