Policisté prověřují poškození obrazů, které byly uložené na zámku ve Valticích. Podle dostupných informací, má jít o díla známých tuzemských autorů. Mezi poškozenými umělci je také bývalý prezidentský kandidát Vladimír Franz.

Obrazy vznikaly od počátku devadesátých let minulého století, až do roku 2005. Škoda je zatím neznámá. Policisté se připravují na rozhovory s lidmi, již by měli otazníky kolem poškozených obrazů vysvětlit. Je mezi nimi také někdejší kastelánka Darina Horká, jež momentálně působí na Janohradu. S původní informací přišel server idnes.cz.

„Současný kastelán nám v sobotu oznámil, že jsou na zámku lidé, kteří žádají zadokumentování poničených výtvarných děl. Ty měly být na zámku uskladněné," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Obrazy vznikaly při sympoziu a po jejich dokončení zůstaly uložené na valtickém zámku. „Jejích poslední prohlídka se konala v roce 2009. Od té doby je organizátor sympozia neviděl. S kolegy tam přijel teď v sobotu a zjistil, že některé obrazy jsou poškozené. Mají být vyřezané z rámu. Zatím ale nebyli schopní říct, kolik děl je poškozených či jaká je jejich hodnota," pokračovala mluvčí.

Výtvarník Jan Pospíšil, který byl organizátorem sympozia, se na zámek vydá dnes znovu, aby o stavu obrazů získal podrobnější informace. Dosud je patrné, že k újmě mělo přijít sedm velkoformátových děl. Umělci z nich našli jen části rámů. „Teď budeme dohledávat, jestli ty ostatní jsou fyzicky v pořádku a jsou jen někde zastrčené, to jsme zatím nestačili zjistit. Musím všechno přepočítat a dát to dohromady," sdělil Pospíšil.

Ohlasy na existenci smlouvy zaručující, že jsou obrazy pod správou vedení zámku, se liší. Zatímco Pospíšil uvedl, že panovala spíše ústní dohoda, bývalá valtická kastelánka Horká je přesvědčená, že vznikl také písemný dokument. „Jestli si dobře vzpomínám, je tam zmínka o tom, že díla budou uloženy na zámku. V případě žádosti ze strany autorů, jím mohou být zapůjčeny na výstavy nebo další akce. Kdysi toho využil například pan Franz," říkala Horká.

Zároveň by ji podle jejích slov nepřekvapilo, kdyby některé obrazy došly k újmě. Ne proto, že by s nimi někdo špatně zacházel, nýbrž spíše kvůli jejich rozměru a podobě. „Řada z nich byla plastická. Umělci na plátno nejen malovali, ale také přidělávali různé předměty. To jejich uložení velice stěžovalo," připustila Horká.

Současný kastelán Michal Tlusták se k případu příliš vyjadřovat nechce. Počká až na verdikt policistů. V rozhovoru pro Břeclavský deník nicméně uvedl, že při přebírání odpovědnosti za provoz zámku, se v protokolech nic o zmíněných výtvarných dílech neobjevilo. „Je to záležitost, která vznikla daleko dříve, než jsem do Valtic přišel. Dosud jsem nikdy nic takového neřešil," sdělil Tlusták.