„V ložnici v prvním patře rodinného domu obžalovaný přikryl svou družku textiliemi, poté ji polil hořlavinou a zapálil,“ uvedl při čtení obžaloby státní zástupce Petr Bejšovec. V plamenech se tak žena pravděpodobně ocitla ještě v době, kdy žila. Deník o tom psali TADY

Obžalovaný muž před soudním senátem ve čtvrtek vypověděl, že vinu necítí. Na tragédii si podle svých slov nepamatuje. „Náš vztah bych nazval italským soužitím. Byli jsme spolu asi třináct let, první problémy začaly zhruba po čtvrt roce,“ popisoval partnerský život.

Policisté ve čtvrtek prohledali justiční budovy v Brně. Anonym oznámil, že je v nich bomba. Snímek je ilustrační.
Bomba na soudu v Brně? Evakuace skončila, policisté výbušninu nenašli

Po celou dobu provázely vztah časté hádky ve spojení s užíváním léků a alkoholem. „Když se paní chtěla napít, koupila si litr krabicového vína, vypila ho na ex a všechno zajedla prášky. Pak byla na tři až čtyři hodiny nepoužitelná. Kdo se jí v tu dobu dostal pod ruku, s tím bylo zle,“ vyprávěl u soudu muž obžalovaný z vraždy.

V osudný den odjeli partneři na nákup. Kromě jídla koupili také lahev vodky, kterou po návratu otevřeli. „Paní si doma dala panáka nebo dva, pak jsem lahev vzal a odjel na zahradu. Celé odpoledne jsem pak popíjel. Protože jsem tam přijel autem, zavolal jsem odpoledne synovi, aby auto odvezl zpět k nám domů,“ vypověděl obžalovaný.

Poté, co ho opilého syn spatřil, doporučil mu, aby přes noc raději zůstal na zahradě. Ta se nacházela přibližně kilometr od domu, ve kterém se tragédie odehrála. „Já jsem tam ale nezůstal a odjel jsem domů. Pak už si nic nepamatuju. Nevím, jestli jsem si odemykal. Probral jsem se až v nemocnici,“ sdělil, ačkoliv chvíli předtím přiznal, že si dveře odemkl.

Obžalovaný Josef N. u brněnského krajského soudu.Obžalovaný Josef N. u brněnského krajského soudu.Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Při následném požáru sám utrpěl zranění. Kvůli četným popáleninám jej lékaři v bohunické fakultní nemocnici na několik dní uvedli do umělého spánku. „Měl jsem popáleniny na dvaceti procentech těla, mám zasažené plíce, horní dýchací cesty a problémy s očima,“ vyjmenoval obžalovaný. O tom, co se stalo, se měl dozvědět teprve od syna.

U soudu stál už před deseti lety, kdy jeho družka čelila obžalobě z pokusu o vraždu. Ve stejném domě ho pobodala nožem s dvaceticentimetrovou čepelí. „Celý incident jsem vzal na sebe. Náš vztah byl nahoru dolů. Když nepila, byla to milionová žena, která by snesla modré z nebe,“ uvedl muž během hlavního líčení.

Náledí. Ilustrační foto
Po ledovce hrozí náledí. Silnice i chodníky na Brněnsku budou znovu klouzat

Za pravdu dal tehdy soudní senát partnerce. Protože jej desetkrát bodla v sebeobraně, zprostil ji soud obžaloby. Agresivní chování v domácnosti však oba partneři popisovali již tenkrát. „Vyrazil dveře. Utekla jsem do kuchyně, kde mi zastoupil cestu. Vzala jsem nůž z kuchyňské linky. Křičela jsem, ať se nepřibližuje. On mě ale několikrát uhodil pěstí,“ líčila před deseti lety žena.

Soužití plné alkoholu, léků a sporů o peníze následně vygradovalo předloni v listopadu, kdy měl muž svou družku zavraždit. V případě prokázání viny mu hrozí až dvacetiletý pobyt za mřížemi. Projednávání případu bude u brněnského krajského soudu pokračovat 28. a 29. února.