Je to moje družka, ale intimní vztah s ní nemám, hájil se na Okresním soudě v Břeclavi podnikatel Jaroslav Kučera.

Opět totiž probíhalo přelíčení ohledně případu zahradního keramika Vladimíra Baráka, jemuž před dvěma lety vnikla do domu romská rodina Věry Danihelové za údajným účelem úklidu.

Obviněný podnikatel, který keramikovu nemovitost, jak se později ukázalo neprávem, vyhrál v dražbě, pověřil Romy, aby zde uklidili. A právě Věru Danihelovou, která také čelí trestnímu stíhání za útisk, si právně zvolil za svou družku.

„Chtěl jsem, aby měla větší pravomoce. Jinak by si se s ní třeba policie vůbec nebavila. Mám s její rodinou dobré vztahy, už v minulosti nám různě pomáhala,“ argumentoval před soudem Kučera.

K přelíčení, které se táhne dva roky, byl tentokrát přizván i Martin Procházka, břeclavský policista. Ten totiž ve dvou případech v domě zahradního keramika zasahoval kvůli údajnému násilnému vniknutí.

„Ano, když jsme tam s kolegou přijeli, Romové v domě pana Baráka skutečně byli. Ale nevím, jestli tam vykonávali nějakou činnost. Celý dům jsme neprohledávali,“ vypovídal břeclavský policista.

Celý spor má několik otazníků. Například není dost dobře známo, proč obviněný a dosud ženatý podnikatel nechal za sebe vystupovat Věru Danihelovou coby svoji družku. Sám to ani nedokázal státní zástupkyni vysvětlit. Svůj vztah s ní popisoval jako blízký, přičemž pojem družka počítá s tím, že dvě osoby mají intimní vztah.

„Je evidentní, že mě chtěl za přičinění Romů z domu vyštvat. Je tam řada věcí, které ho usvědčují. Nechápu, proč se soud tak dlouhou dobu protahuje,“ nechal se slyšet Barák, který podal na podnikatele Kučeru a Věru Danihelovou trestní oznámení.

Případ se dočká už šestého pokračování. Včerejší líčení totiž samosoudce Pavel Beránek odročil na listopadový termín. Státní zástupkyně Natalie Leyseková-Robošová si navíc vyžádala jako svědky dalšího zasahujícího policistu Romana Melichara a Věru Danihelovou, ta se včera nedostavila kvůli tomu, že je těsně po porodu.

Už únorové přelíčení dalo zapravdu zahradnímu keramikovi Barákovi, který čelil naopak obvinění z rasismu – to podali Romové, kteří na popud podnikatele Kučery vnikli do jeho domu.

Zamotaná kauza ale podle všeho jen tak neskončí. „Chci podat další trestní oznámení. Když ke mně domů tenkrát Romové vlezli, zničili mi věci za několik desítek tisíc. Nicméně počkám, až se vyřeší tento spor,“ zdůraznil po skončení včerejšího jednání na Okresním soudě v Břeclavi Barák.