„Je obviněný ze zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení. Převážené migranty, policisty a další účastníky silničního provozu vystavil nebezpečí těžké újmy na zdraví nebo smrti. Je obviněn také z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Za úplatu převážel Syřany přes hranice se Slovenskem v dodávce v nelidských a ponižujících podmínkách,“ informoval policejní mluvčí Petr Vala.

Dále je cizinec obviněný ze zločinu násilí proti úřední osobě. Proti zasahujícím policistům totiž použil dodávku jako zbraň. V případě uznání viny mu hrozí v krajním případě až patnáctiletý pobyt za mřížemi.

Převaděč s dodávkou, v níž převážel třicet migrantů ze Sýrie, 1. října 2022 ráno havaroval na kraji Břeclavi.
Dodávka s migranty bourala v Břeclavi. Po honičce s policí jsou zraněné i děti

Při sobotní ranní nehodě dodávky se zranilo jednadvacet běženců ze Sýrie. Z toho pět dětí. V šesti případech se jednalo o těžká zranění. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému. Záchranáři vyslali ke zraněnými velkokapacitní sanitku i vrtulník.

Policisté od sobotního rána prověřili na hranicích se Slovenskem celkem 18 781 lidí. „Zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem,“ doplnil policista Petr Vala.