Případ sedmileté Anety, která spadla z postele v břeclavské nemocnici a utrpěla otevřenou zlomeninu ruky, vyšetřují policisté. Trestní oznámení podala matka.

„Stalo se tak čtvrtého září v Blansku. Od pátku je ale případ převedený k nám. Čekají nás výslechy a určitě si vyžádáme odborný posudek. Matka se domnívá, že došlo k zanedbání péče," potvrdila mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.

Vedení nemocnice vyjádřilo nad úrazem lítost, jakoukoliv vinu však odmítá. Opírá se při tom o verdikt komise, jejíž členové nenašli žádné pochybení. Rodiče se ale odmítají vzdát a žádají odškodnění, protože dcera má s rukou potíže už déle než rok. Případ proto vyřeší soud. „Spadla jsem z postýlky, okraj se mi sám otevřel," říkala dívka reportérce televize Nova.

Matka Markéta Navrátilová uvedla, že jí mimo jiné vadí postoj vedení nemocnice, které se o události nechce bavit. Rozhodla se proto podat trestní oznámení.

Bez odškodného

Představitelé zdravotnického zařízení však na spor nahlíží zcela opačně. „Na žádost jejich právní zástupkyně jsme věc postoupili Jihomoravskému kraji (zřizovatel nemocnice – pozn. red), který ustanovil nezávislou znaleckou komisi. Ta rozhodla, že diagnostický, léčebný a ošetřovatelský postup byl v pořádku. Nemůžeme jim vyplatit odškodné," sdělila mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Podle ní chyběl zájem o jednání spíše u matky. „Po události komunikovala s primářem oddělení, následně byla pozvaná na schůzku, kterou z časových důvodů odmítla," konstatovala mluvčí.

Vše se odehrálo loni, kdy dívka byla v nemocnici kvůli jinému problému. Při pobytu na lůžku však přepadla na zem a komplikovaně si zlomila ruku. Rodiče se zlobí, že ji personál nemocnice ošetřil nedostatečně a poslal do nemocnice v Brně.

„Pacientka byla hospitalizována na dětském oddělení v pokoji s okny do pracovny sester, to je s nadstandardním režimem sledování. K úrazu došlo druhý den hospitalizace, kdy byla uložena v lůžku s jednou zvednutou postranicí, druhá byla spuštěna, aby mohla v případě potřeby slézt. Pacientka podávala hračku dítěti na vedlejší postýlce a přepadla přes postranici," uvedla Schweitzerová.

Převoz do Brna

Kvůli komplikované zlomenině se lékaři rozhodli dítě převézt do Brna. Poslední kontakt se mezi oběma stranami uskutečnil v polovině dubna, kdy vedení nemocnice poslalo advokátce rodiny zprávu znalecké komise. Pak rodiče podali žalobu.

Stejný krok udělala také Ilona Kynická z Velkých Pavlovic, jež se nelíbí zase postoj lékaře z Hustopečí. O případu informoval Břeclavský deník v červnu. Tehdy žena přivezla na pohotovost syna, jenž spadl z balkonu. Po telefonátu s lékařem odjela i se synem do Břeclavi. Nyní muže viní z toho, že otřesené dítě neošetřil.

„Trestní oznámení jsem podala jen na něj, nikoliv hustopečskou nemocnici. Čekám také na vyjádření České lékařské komory. Už mi měli dávno odpovědět," řekla Kynická při včerejším rozhovoru.