„Vzhledem k tomu, že vůbec neumí česky, musí mu být obžaloba přetlumočena do rodného jazyka a musí dostat i písemný překlad. Než to podám k soudu, musím překlad opatřit a teprve spolu s ním mohu obžalobu podat," sdělil v rozhovoru pro Břeclavský deník okresní státní zástupce Tomáš Foldyna.

Případ je o to překvapivější, že obětí je muž se zdravotním postižením. Jedna z počátečních variant vyšetřování, že by stíhání mohlo být i pozastaveno, je už podle Foldyny nepravděpodobná. „Výsledky z přípravného řízení ukazují, že se to stalo. Rozhodně nejsou podmínky pro zastavení trestního stíhání. Podezření je důvodné, takže je na místě podat obžalobu a nechat rozhodnout soud," oznámil státní zástupce.

Znásilnění loni prožilo devět lidí

Spor se podle všeho protáhne kvůli jazykové bariéře. Obviněný musí vědět vše, co se v soudní síni stane. „Veškerá komunikace bude s prostřednictvím tlumočníka, což je časově náročnější. Jak na zpracování písemností, tak při překladu rozsudku, ať soud rozhodne jakkoliv. Délka hlavního líčení se možná až zdvojnásobí," odhadoval Foldyna.

Spolupráce s cizincem je podle něj bezproblémová, vyšetřování se nevyhýbá. Policisté jej zadrželi čtvrtého října, což bylo už několik týdnů od spáchání trestného činu. K tomu mělo dojít v okresním městě za obchodním domem Tesco. Pobytu ve vazbě se muž nakonec vyhnul, přestože se jej tam policisté snažili dostat.

Případ vyšel najevo poté, co se poškozený svěřil rodině a známým. „Jednou přišel a začal nám o tom vykládat. Hleděli jsme na něj a nevěděli, jestli je to pravda, nebo si vymýšlí. S ním je to takové na vážkách," zmínil už dříve člověk, který oběť zná. Jméno však redakce ponechá na jeho přání v anonymitě.

V břeclavském regionu loni prožilo znásilnění více lidí. Zda jej nahlásily všechny oběti, ale není jasné. Lidé z poradny občanského sdružení Persefona totiž tvrdí, že k policistům se dostane jen menší počet skutečně zneužitých. „V roce 2012 jsme na Břeclavsku vyšetřovali devět případů znásilnění, osm z nich se podařilo objasnit. Devátý ještě není ukončený," říkala ve čtvrtek policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová s tím, že letos se ještě s podobným případem nesetkali.

Policisté jsou při vyšetřování oznámených znásilnění opatrní. Dosavadní zkušenosti napovídají, že mnoho případů, které přijdou lidé nahlásit, jsou smyšlené. Často kvůli mstě.