Šestým rokem pokračuje kauza bývalé místostarostky Přítluk Daniely Řezáčové a někdejší účetní obecního úřadu Vladimíry Hyclové. Obě ženy se opět sejdou u soudu, kde je žaloba viní z neoprávněného vyplacení odměn.Podle České televize, která s informací přišla, ženy zpronevěřily mezi lety 2002 až 2006 zhruba tři čtvrtě milionu korun.

Bývalá představitelka Přítluk i její podřízená už v roce 2010 dostaly podmínku, kterou jim uložil okresní a krajský soud. Nejvyšší soud soud ale rozhodnutí zrušil. „Případ se dostal zpátky do fáze vyšetřování. Policisté znovu museli vyslechnout všechny zúčastněné, provádět důkazy, opět bylo třeba dotčené seznámit se spisem. Vyšetřování trvalo zhruba rok," sdělil pro televizi státní zástupce Jiří Košíček.

Ženy se tak sice zbavily podmínky, u dalšího stání se však mohou dočkat i několikaletého vězení. „Případ se táhne šest roků, příjemné to není. Vycházíme z rozhodnutí Nejvyššího soudu, věc se vrátila do přípravného řízení a nyní hold musím respektovat obžalobu, kterou podal státní zástupce. I když už ne se skutky, které byly neudržitelné a se kterými nebylo možné obžalobu podat. Obhajobu postavím právě na rozhodnutí nejvyššího soudu," sdělil Břeclavskému deníku obhájce Řezáčové Rudolf Maňoušek.

Z případu už vypadl třetí z dříve obžalovaných: přítlucký exstarosta Jan Minařík, ze kterého se stal svědek. Nejvyšší soud jeho vinu, že o vyplácení peněz věděl, odmítl.

„Z hlediska obhajoby paní Řezáčové se nemění nic. Až tedy na to, že se bude muset vypořádat s jednou svědeckou výpovědí navíc. Je otázka, co pan Minařík u okresního soudu řekne. Samozřejmě vím, co řekl na policii, na což budeme reagovat. Nerad bych to ale zveřejňoval dříve, protože je nutné, abychom si obhajobu zatím nechali pro sebe. Mohla by se jinak znehodnotit. Na výpověď samozřejmě názor mám, ale nechci ji teď hodnotit," říkal Maňoušek.

Okresní soud v Břeclavi, který už jednou ženy odsoudil, se bude případem znovu zabývat na konci února. „Předpokládám, že to bude zatím jen bez svědků. Státní zástupce nám poslal spis k nahlédnutí a znovu doporučil výslech svědků, ale obsílka nám zatím žádná nepřišla. Pokud přijde, jsme připravení svědčit," reagoval v pátek na událost nynější starosta Přítluk Stanislav Ludvík.

Tvrdí, že pokud ženy v případě odsouzení nebudou muset vrátit peníze do obecní pokladny, bude zklamaný. „Není přece možné, aby jim něco takového prošlo. Důkazy jsou poměrně přesvědčivé. Bez souhlasu zastupitelstva si nemohou vyplácet peníze. Paní Řezáčová měla jako neuvolněná místostarostka odměnu asi pět tisíc korun, vyplácela si pětatřicet," pokračoval Ludvík.

Po této zkušenosti kontroluje všechny doklady, které mají něco společného s příjmem či výdajem peněz z obecní kasy. „Pro zabránění takových případů není přece nic jednoduššího," dodal starosta.