„Pravomocný rozsudek k tomu nepotřebujeme. Stačí důvodné podezření a důvodná obava. K propuštění je nutné, aby byly splněné čtyři podmínky. Jedna z nich je, aby zavrženihodným způsobem porušil slib příslušníka policie České republiky,“ zdůvodnil rozhodnutí velitel břeclavských policistů František Klimus.

Případem se zabývají vyšetřovatelé Generální inspekce ministerstva vnitra. Kauzu si na začátku letošního roku převzali od krajských kriminalistů. Nyní už bývalého policistu viní ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku.

„Vzhledem k tomu, že je trestní řízení stále otevřené, nemohu říct nic bližšího. Podle vyšetřovatelky bychom ale měli s jasným závěrem dokončit případ do dvou měsíců,“ sdělila Břeclavskému deníku mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Dopadli dealery

Policisté z Břeclavska přiznávají, že událost je pro ně velmi citlivá. Těžko mohou mluvit jinak. Obviněný muž poškodil pověst celého sboru, kde podle všeho pracoval déle než deset let.

„U těchto případů je to nepříjemné pro všechny. Zatím nepadl žádný verdikt. Těžko se k tomu vyjadřuje, nakonec se může ukázat, že vše je jinak. Lidé na nás zkouší různé věci. Sám jsem to zažil několikrát, kdy si na mě někdo něco vymyslel. Vyšetřovala to inspekce a ukázalo se, že to nebyla pravda,“ uvedl Klimus.

Že by kvůli skandálnímu případu měnil pravidla fungování policistů v břeclavském regionu, ale odmítá. Tvrdí, že systém kontrol je nastavený dobře. „Právě díky tomu se nám problém podařilo rozkrýt. Neodhalila to inspekce, ale my. Důkazy byly velmi přesvědčivé,“ řekl Klimus.

Odhalení zaprodaného policisty s sebou přineslo rovněž rozprášení skupiny drogových dealerů, na které byl obviněný podle všeho napojený. Z vyšetřováním původně začal „domácí“ sbor, postupem času však na povrch přicházela stále závažnější zjištění. Proto si případ převzali krajští kriminalisté.

„Zatím nebudeme nic komentovat. Vyšetřování pokračuje a nechceme zveřejnit informace, které by ho případně mohly zkomplikovat,“ reagovala mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová. Jasný není ani počet zadržených. Podle informací Břeclavského deníku je část dealerů ve vazbě, ostatní čelí vyšetřování na svobodě.

Při podzimním zadržení tehdy podezřelého muže mluvčí inspekce sdělila, že s drogovým podsvětím spolupracoval od poloviny roku 2010. Expolicista chránil dealera a poskytoval informace o činnosti policie.