Při hospitalizaci v psychiatrické nemocnici podepsal O. K. takzvanou příkazní smlouvu, na základě které mohla nemocnice disponovat s jeho penězi, a které byla povinná zabezpečit. V té době ale měla na starosti depozitní účty v nemocnici dnes již odsouzená Alexandra Formánková, která z nich bez vědomí pacientů vybírala peníze. „Správný postup je takový, že přijde k pacientovi, dá mu na podepsání papír a ve vybírací den mu donese peníze. Jenomže ona ty podpisy falšovala a peníze si nechávala," popsal redaktorce Deníku jeden z okradených pacientů, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce jeho jméno zná.

Formánková takto okradla celkem čtyřiadvacet pacientů o bezmála čtyři miliony korun. Proti sedmiletému trestu, který jí uložil Krajský soud v Brně, se zdravotní sestra odvolala. Vrchní soud v Olomouci jí trest snížil o dva roky a mimo jiné konstatoval, že škoda nevznikla jednotlivým pacientům, ale přímo Psychiatrické nemocnici Brno. Formánková totiž peníze kradla z pokladny nemocnice.

Krajský soud v Brně řešil případ cizince, který vážně zranil svého kolegu.
Soud v Brně řešil muže, který podřízl kolegu. Asi ve mně pracoval ďábel, řekl

Podle rozhodnutí vrchního soudu by tak měla okradené pacienty odškodnit nemocnice. „Obžalovaná se zmíněné trestné činnosti dopustila v souvislosti s výkonem a plněním svých pracovních povinností. Odpovědnost za případnou škodu proto nese Psychiatrická nemocnice Brno," uvedl v rozhodnutí z předloňského listopadu předseda senátu Ivo Lajda.

Okradený bývalý pacient O. K. se proto na nemocnici obrátil s žádostí o náhradu škody. Mimo jiné poslal i návrh na mimosoudní vyrovnání. Nemocnice mu ale požadovaných více než sto sedmdesát tisíc korun vydat odmítla. „Snaží se sázet na to, že je člověk slaboduchý a nemá zastání nebo někoho, kdo by mu pomohl," řekl muž.

Muž několik let týral své nezletilé syny. Krajský soud ho poslal na osm let do vězení.
Muž z Brna brutálně týral své syny. Krajský soud ho potrestal osmi lety vězení

Zástupci nemocnice se platbě brání všemožnými prostředky. Například argumentují tím, že by měla odpovědnost nést přímo Formánková, a to navzdory opačnému rozhodnutí vrchního soudu v Olomouci. Mimo to měli podle nemocnice pacienti vyvinout úsilí a sami si peníze hlídat. Na Psychiatrickou nemocnici Brno proto podal O. K. žalobu. „To je naprosto absurdní, aby si člověk, který je hospitalizován v psychiatrické nemocnici a užívá léky, hlídal finanční toky," podotknul advokát okradeného pacienta Marek Matula.

Soudní líčení mezi okradeným O. K. a psychiatrickou nemocnicí začalo ve středu. Soudkyně Petra Filová ale vyzvala obě strany k doplnění důkazů. Na straně okradeného O. K. to znamená rozlišení svých dnes už šest let starých podpisů od těch, které zfalšovala Formánková. Jednání proto bude pokračovat až na konci února příštího roku.

Obžalovaného Cvečka k soudu přivedla v poutech vězeňská eskorta.
Vtrhli k muži do bytu a střelili ho do obličeje. Soud řešil drogový spor z Brna

Ředitel nemocnice Pavel Mošťák se k případu odmítl vyjádřit. „Než rozhodne soud, tak to nechci komentovat," odpověděl stručně Mošťák na dotazy redaktorky. Mimo jiné odmítl sdělit i to, zda nemocnice již odškodnila některé z ostatních třiadvaceti okradených pacientů.

Formánková okrádala pacienty od začátku roku 2013 skoro pět let. Od některých si dokonce peníze přímo půjčovala, zatímco za jejich zády falšovala podpisy a plenila jejich účty. „Vystupovala vždy profesionálně a spolehlivě. Chovala se přátelsky," vzpomínal na Formánkovou O. K. Ta většinu ze získaných peněz prohrála na automatech, na kterých byla dle svých slov závislá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry nového nádraží v Brně. Prohlédněte si ho pohledem chodců

Zdroj: Benthem Crouwerl Architects a West8