Pro odsouzeného násilníka si šla jednotka téměř najisto. Muž ležel v posteli a podle všeho neměl šanci na jakoukoliv reakci; mířily na něj hlavně zbraní. „Nasadili jsme lépe vyzbrojenou hlídku. To děláme jen v případech, kdy máme podezření, že by člověk mohl být ozbrojený nebo má za sebou násilnou trestnou činnost. A to byl tento případ," uvedla mluvčí policistů působících na Břeclavsku Kamila Haraštová. Zadržení se odehrálo v noci na neděli, policie o úspěšném zákroku informovala v pondělí.
Ukrytý v Rumunsku
Muž měl problémy se zákonem opakovaně. V minulosti si odpykal trest za několik loupeží. Poslední pobyt za mřížemi si vysloužil před časem v Pouzdřanech za napadení policisty. Zranil ho kovovou tyčí. Předtím hlídce vyhrožoval slovně.
Vyhýbání se trestům není na Břeclavsku ničím výjimečným. Případy s nasazením vydatně ozbrojených mužů, jako při tom posledním v Pouzdřanech, však patří k těm méně obvyklým. Zasahující jednotka při nich využívá samopaly, neprůstřelné vesty a helmy.
Podle břeclavského soudce Pavla Beránka se jen v regionu řádové počty lidí odmítajících nástup do vězení pohybují ročně v desítkách. Průměrné ukrývání trvá měsíce. „Po odsouzení posíláme výzvy k nástupu do výkonu trestu, lhůta je většinou do jednoho týdne. Pokud nenastoupí, vydáváme příkaz k dodání. Poté záleží, jak se odsouzeným daří ukrývat. Někdy je to týden, jindy půl roku," sdělil soudce.
Vyhýbání se vězení však viníkovi pobyt ještě prodlouží; na účet mu přibude maření výkonu úředního rozhodnutí. Odsouzení se k prchání před zákonem odhodlávají kvůli méně i více závažným trestným činům. „Ti, co mají ve vězení strávit léta, utíkají také do zahraničí. Pak vydáváme evropský zatýkací rozkaz. Teď jsem řešil případ, kdy muž dostal tři a půl roku za hospodářskou trestnou činnost. Trestu se ale úspěšně vyhýbal dva a půl roku. Chytli ho až někde v Rumunsku," vzpomněl Beránek.