Připomněl, že u vesnice už jeden luňák uhynul. Pitva z konce měsíce následně prokázala otravu zakázaným karbofuranem. „Tento týden našli pracovníci chráněné krajinné oblasti v okolí obce dalšího luňáka, naštěstí ještě živého, který rovněž jeví známky otravy. V Záchranné stanici pro dravé ptáky v Rajhradu teď bojují o jeho život,“ informoval ředitel zoo, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů u v České republice i ve světě.

Upozornil především na to, že oba nálezy naznačují, že mezi místními lidmi žije buď přímo travič, nebo člověk, který se zbavil prudce jedovaté látky nezákonným způsobem. Ta je v Evropské unii zakázaná od roku 2008. Druhý otrávený luňák byl v křeči, se sevřenými pařáty a roztaženými křídly. „Přijímali jsme ho s příznaky otravy v úterý odpoledne. Přes noc se jeho stav ale viditelně zlepšil,“ sdělil vedoucí Záchranné stanice pro dravé ptáky v Rajhradě Jaroslav Sedláček.

Další den tak mohl luňák do venkovní ubikace a v sobotu dokonce i do přírody, kde je nyní vědecky monitorovaný. „Vypustili jsme ho u Velkých Němčic,“ podotkl vedoucí stanice.

U Sedlece totiž luňákům stále hrozí nebezpečí. Lokalitu totiž ještě v pátek prohlédla odbornice se psem vycvičeným na vyhledávání otrávených nástrah. „Přitom našla dalšího mrtvého luňáka,“ sdělil Sedláček s tím, že se případ předal policii.