Podle obžaloby muž od prosince 2020 do července 2021 vyvolával s matkou hádky, poté ji napadal. Z jejich bytu se často ozýval křik, poškozená volala o pomoc. Několikrát museli na ohlášení sousedů do domu přijet i policisté. Když jim dělali dechovou zkoušku na alkohol, byla vždy pozitivní u útočníka i oběti. Zatímco u matky se většinou pohybovala okolo jedné promile, Vybíral míval hodnoty násobně vyšší. V jednom případě mu policisté naměřili dokonce pět promile alkoholu v krvi.

Obžalovaný nesouhlasil s rozhodnutím břeclavského okresního soudu, navíc odmítl, že by jednal, jak stálo v obžalobě. Jeho obhájce Jaroslav Celnar zpochybnil věrohodnost výpovědi matky. „Jedná se o rodinu dlouhodobě zatíženou alkoholem, přesto okresní soud bez výhrad uvěřil výpovědi poškozené. Ta se navíc ani neshodovala s tím, co uvedla po posledním útoku policistům,“ uvedl.

Majitel břeclavského minipivovaru Frankies Štěpán Přikryl.
Idi nahui, Putin! Víme, co nové pivo z Břeclavi vzkazuje ruskému prezidentovi

Celnar dále poukazoval na vypracovaný znalecký posudek, který ukázal, že má žena sklony ke lhaní a vymýšlení si. Podle něj byl pro obžalovaného dostatečný trest, že se záležitost rozkřikla v rodině a jeho okolí. „Pokud bude muset nastoupit trest, bude to pro něj peklo, až ostatní vězni zjistí, že je trestaný za násilí na své matce,“ pronesl advokát.

Třináctkrát trestaný

Státní zástupkyně Milena Hojovcová měla odlišný názor. „Okresní soud vše vyhodnotil správně, trest je přiměřený a odvolání by mělo být zamítnuto. I s ohledem na dřívější tresty má obžalovaný násilnou povahu,“ sdělila. Muž byl dříve už třináctkrát soudně trestaný, některé činy měly i násilný charakter.

Skupina uprchlíků našla azyl v Základní škole Campanus.
Nucené stěhování uprchlíků v Bořeticích? Je nám jich líto, valí se kritika

Senát Krajského soudu v Brně odvolání označil za nedůvodné a zamítl jej. Vyloučil také jakoukoliv chybu v dřívějším postupu. „Soud nepostavil rozsudek jen na výpovědi poškozené, ale i na dalších důkazech. Mezi ně patří lékařský posudek a známky po násilí na těle oběti. Důležití jsou i dva svědci. Sousedka, která popsala, co z bytu slýchala a břeclavský policista, který při posledním útoku na místě zasahoval,“ popsala předsedkyně senátu Markéta Jirsová.

Muž navíc bude muset docházet na protialkoholické léčení. „Obžalovaný je závislý na alkoholu. Několikrát skončil na záchytce. Vlivem alkoholu se chová agresivně, jeho pobyt na svobodě by byl nebezpečný,“ dodala Jirsová s tím, že na jeho straně nebyla jediná polehčující okolnost.

Trest se pohybuje na dolní hranici sazby. Za své činy mohl strávit až osm let za mřížemi. Rozsudek je pravomocný.

JAKUB TRUČKA