Rozkvetlé jaro není jen šťastným obdobím zamilovaných. Zejména v květnu přibývá také sebevražd. Alespoň na Břeclavsku.

„Květen je z hlediska sebevražd nejhorší. Alespoň v posledních dvou letech,“ potvrdila Alice Čechová z břeclavského policejního ředitelství. Ze statistik vyplývá, že v květnu 2006 si vzali na Břeclavsku dobrovolně život tři lidé. Loni dokonce čtyři. Na většinu zbývajících měsíců přitom připadala jedna sebevražda. Nebo dokonce žádná.

Letos začalo kritické období už v posledních dubnových dnech. V pondělí se doma zastřelil muž z Rakvic. Našla ho jeho manželka. „Zjistili jsme, že muž měl psychické problémy a užíval léky proti depresím,“ řekla Čechová.

Hned další den, tedy v úterý, řešil sebevraždou osobní problémy i dvacetiletý mladík. „Strojvedoucí vlaku, který jel z Hodonína do Břeclavi, odpoledne oznámil, že před železniční stanicí Moravská Nová Ves vstoupil do kolejiště muž. Na výstražné znamení nereagoval. Přestože strojvedoucí začal okamžitě brzdit, střetu už nedokázal zabránit,“ konstatovala policejní mluvčí. Mladík byl na místě mrtvý.

„Podobné případy se bohužel stávají. Čas od času k tomu dochází,“ potvrdil použití vlaku jako sebevražedného nástroje přepravní náměstek břeclavské železniční stanice Pavel Wind. Zda těchto případů na jaře přibývá ale nevěděl.

„Na jaře a na podzim dochází k rozkolísání hormonální hladiny a někteří lidé mohou reagovat citlivěji,“ komentoval květnový nárůst sebevražd v regionu brněnský psycholog a psychoterapeut Jiří Šupa. Zatímco v roce 2006 odešlo na Břeclavsku dobrovolně ze světa šetnáct lidí, loni jich bylo už jednadvacet. A letošní čísla zatím nenaznačují, že by ve statistice mělo dojít k poklesu.

„ K sebevraždě se neuchylují jen lidé s duševní nemocí, ale také takzvaně zdraví, kteří třeba náhle ztratí kontrolu nad svou životní situací nebo životní perspektivu. Například se cítí osamělí, přišli o práci, o partnera nebo mají vážné zdravotní důvody,“ naznačil Šupa možné příčiny.